Това стана ясно на срещата им с вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова

Хотелиерският бранш подкрепя идеята на правителството за осигуряване на леглова база като буферна зона с цел превенция на населението. Бизнесът вече има готовност да предостави над 3 000 легла в цялата страна, където да се настаняват карантинирани лица, хора в изолация и близки на болни от COVID-19. Това стана ясно от днешната среща на вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова с представители на Националния борд по туризъм и Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. 

„Очакваме Министерството на здравеопазването да ни предостави информация какви са санитарните изисквания, на които трябва да отговарят местата за настаняване, определени като „карантинни хотели“, както и каква следва да бъде организацията на дейността им, свързана с предоставянето на настаняване и хранене и как хотелиерите биха могли да получат финансиране за това съгласно приетите мерки за борба с COVID-19", уточни министър Николова.

Здравните власти предлагат по-строги мерки в борбата с COVID-19 (ВИДЕО)

По думите ѝ Министерството на туризма няма да определя кои хотели ще бъдат включени в списъка като карантинни. „За нас не е важно кои ще са местата за настаняване, за нас е от значение да се погрижим за здравето на хората, с оглед на създалата се усложнена епидемична обстановка", категорична бе тя.

Вицепремиерът уточни, че практиката в други държави показва, че такива хотели се използват като буферни за хора, които трябва да са под изолация и не могат да го направят в домовете си, за да не заразят близките си, както и за лица, които пристигат от чужбина и подлежат на задължителна карантина. По този начин се предотвратява възможността някои от тези групи хора да прехвърлят заразата върху други лица, с които би контактували.

„Изчисления показват, че карантинирането на човек в хотел намалява сумата, която държавата би отделила за неговото хоспитализиране минимум два пъти. По този начин се избягва прегряване на здравната система и разпространението на болестта у нас", каза още министърът.

От своя страна представителите на двете организации заявиха пълна готовност да се отзоват в помощ на държавата, така че да не блокира здравната система. „В момента, в който здравното министерство ни предостави ясни изисквания ще има още повече хотелиери, които ще отворят вратите си", уточниха от бранша. 

Малко по-късно Марияна Николова проведе работна среща и с представители на Обединение „Бъдеще за туризма“. Целта на дискусията беше обсъждането на актуалната ситуация в сектора и коментар на конкретни бъдещи инициативи, които да подпомогнат отрасъла, в продължаващата епидемична обстановка. От страна на обединението присъстваха Румяна Балтова и Павлина Илиева, съобщават от Министерството на туризма.

В новия проектобюджет на страната са предвидени 300 млн. лв. за продължаване на мярката 60 на 40, а работна група от експерти на министерството и представители на отрасъла ще внесе предложенията на бранша по Плана за възстановяване и устойчивост на България, които засягат конкретно туристическата дейност, информира вицепремиерът.

Вицепремиерът Марияна Николова получи почетен плакет

Министър Николова коментира още, че след проведени множество срещи с представители на бранша е очертана тезата, че за да получат туроператорите средства и Министерството на туризма да ги защити, е необходимо да имат мотивирани искания с финансови обосновки. В резултат е подготвена анкета, с която да бъдат събрани необходимите данни. Тя е публикувана на институционалната страница на Министерство на туризма, а срокът за изпращане на попълнените анкети от страна на туроператорите е до 12.11.2020 г. В постоянна връзка сме с колегите от Министерството на финансите, които са в готовност да разгледат на база съществуващите нормативни документи за държавните помощи как това да стане по оптималния начин, обясни още вицепремиерът. С представителите на организацията бяха очертани конкретни срокове за работа по тази инициатива с цел максимално бързо да бъде реализирана.

По време на срещата по предложение на асоциацията бяха обсъдени съвместни инициативи, които да бъдат предприети за финансова и организационна подкрепа на бранша. Според представителите на обединението положителен ефект ще има възможността най-ранно предоставяне на информация при решения или намерения за въвеждане на мерки, ограничаващи пътуванията. Те считат още, че е добре да бъде изготвен общ протокол за организация на посещенията у нас в среда на COVID-19. По думите им сега е моментът, в който трябва да се обърне внимание и на сивия сектор и контрола на работата му, като проблемът бъде коментиран и с представители на Комисията за защита на потребителите.

ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК или iOS (Apple) ТУК.

Редактор: Ина Григорова