Производители предупреждават за загуби
Земеделските производители в Добруджа сигнализираха, че браншът ще загине, ако Европейският парламент не преразгледа регламента, с който се разрешава безмитен внос на зърно и се премахват входните такси за плодове и зеленчуци от Украйна. Според земеделците има риск на европейския пазар у нас да влязат суровини със съмнително качество.
Над 1 млн. 200 х. дка пшеници са засети в област Добрич тази година. Очакванията на земеделците са за добра реколта: "Очакваните средни добиви ще бъдат между 550 и 600 кг.”
Очакванията за реализацията ѝ обаче не са толкова оптимистични. Стопани от региона разказват:
„Вече имаме изградена себестойност на продукцията, която заради покачващите се цени на суровините и торовете е много висока”.
„ЕС прие една директива от май 2022 г., с която даде възможност на Украйна и Молдова да вкарват безмитно стока в ЕС. Виждаме го по камионите със слънчогледи, които влизат в България. Това, което следва, е внос на пшеница”.
Само допреди месец сделките на зелено стигнаха цени от около 700 лв. на тон. И това беше обусловено от няколко фактора. Покачване цените на тора, на горивата. Заради високата себестойност на продукцията, земеделците очакват адекватна пазарна цена.
„Редно е те да се запазят от миналата година, но не и да падат. 600-650 е, предполагам, справедлива цена”, допускат стопаните.
Опасността цената да падне е осезаема, защото себестойността на продукцията на Украйна е по-ниска от тази на европейските държави. Земеделците коментират:
„ЕС явно е решил да спасява земеделието на Украйна и на Молдова, няма да спаси европейското земеделие. Отгоре на всичко в България ще влязат безмитно много плодове, което ще утежни и без това ситуацията в сектор „Овощарство”.
„Директивата е много странна и нелогична. Води до появяване на количества със съмнителен произход и качества и на цена извън пазара”.
Малките фермери са изправени пред фалит. Голяма част о тях не са регистрирани по ДДС и това автоматично означва, че тяхната себестойност става плюс 20%, казват още стопаните.
„2022-ра ще я затворим доста трудно според мен. 2023-та ще е кошмарна, ако продължаваме да внасяме евтина стока и да правим скъпо производство,” допълват от бранша.
Репортер: Надежда Карапанчева
Всички новини от NOVA NEWS гледайте в канала на телевизията във Vbox7.
Редактор: Екатерина Костова