Коментар на вицепрезидента на КНСБ Огнян Атанасов и еколога Георги Стефанов
Дали трябва да бъдат затворени въглищните централи или не обсъдиха вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов и екологът – експерт по климатични промени Георги Стефанов в студиото на „Челюсти” по NOVA NEWS.
Стефанов обясни, че от 30 години лидерите по света работят активно за намаляване на вредните емисии. България е държава – член от 15 години, която стои в елита на глобално ниво по целите за намаляване на тези емисии, каза той. 2/3 от проблема идва от изкопаемите горива, навсякъде по света въглищата и парният котел излизат от употреба, каза той. „Те са вредни за здравето и околната среда и е основната мощност, която поддържа производството на електроенергия в света. Това я прави толкова трудна и предизвикателна”, обясни Стефанов.
Атанасов обясни, че през 1990 г. в България има 103 млн. тона емисии, а през 2019 г. са 44 млн.т. Европейската комисия иска от нас намаление с 55% през 2030 г. спрямо базовата 1990 г., каза той. България е изпълнила тези проценти, заяви Атанасов.
Добрев: България ще затваря въглищни централи и ще купува батерии
Стефанов обясни, че има нов механизъм и той обхваща актуални данни от годината преди COVID-19.
„Ако вземем 2019 г. - 44 млн.т. страната ни има вредни емисии. От тях 23 млн.т. са на енергетиката. Това което прие Вашето правителство е намаление с 40 % , което означава над 10 млн.т. Убедете ме, че това не означава затваряне на поне половината от мощностите в България. Как ще го постигнем? С ВЕЦ, водород. Ние сме за. Трябва да дойдат нови технологии, но в следващите години ние не можем да ги построим”, каза Атанасов.
Според Стефанов този сектор като цяло дълги години е бил нерентабилен и това е довело до масово закриване във всички държави членки.
Атанасов каза, че енергетиката на България в момента е стожер на енергетиката на Балканите. Имаме над 3 млрд. лв. приходи от продажба на електроенергия, поясни той. Стефанов апострофира, че преди година имахме милиарди загуби.
Рибарски: Няма да бъдат затваряни въглищни централи
Атанасов каза, че поетапното затваряне на въглищните централи е 2038 г. Стефанов му отговори, че това не означава, че не трябва да правим нищо сега. „Единственият начин да се изведат въглищата е да се намерят алтернативи на производство на електроенергия, които не отделят емисии парникови газове. Такива са: слънце, вятър, биомаса, водород, геотермална енергия”, обясни той. Екологът каза, че България не е внедрила най-добрите практики и технологии в работещите централи.
Атанасов заяви, че делът на България в емисиите на целия Европейски съюз е 1,5%, на Германия е 25%. Германия в момента отваря централите и добива на въглища, допълни той.
Атанасов е на мнение, че въглищните централи произвеждат евтина електроенергия. Според Стефанов работят на загуба.
Атанасов е на мнение, че трябва да отпадне изискването на Европейската комисия в Плана за възстановяване и устойчивост. Стефанов каза, че нямаме ангажимент за затваряне на централи, а за намаляване на емисиите.
Повече вижте във видеото.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.