За историята на уникалните накити ще научим от нашите кореспонденти
В Общинския исторически музей в Царево е изложено уникално златно и сребърно съкровище, което ще остане там през целия летен сезон. Златните накити са археологическа находка от могила от 2006 г. в Синеморец, една от малкото оцелели от иманярските набези некрополи.
Археолози откриха наблюдателна кула и древно светилище край Бургас (СНИМКИ)
Според директора на музея Тодор Гондов съкровището се намира в трезора. Съкровището години наред стои тук, а наскоро беше в Ню Йорк. То се състои от 180 ювелирни аксесоари от злато и 30 от сребро. "Накитите са принадлежали на тракийска аристократка, но и жрица, заради висулка на огърлицата, на която има знака на Богинята майка. Една от обеците е с Богинята на победата Нике, тя е с изключително качество. Най-ценното е плочката - на която пише направи Деметриос за Куртудзундус. Предполага се, че майсторът е изработил златните накити. Периодът е Късен еленизъм, 2-1 век пр. Хр.", обясни той.
Друго ценно находище е антична гробница. "Тя се е намирала в землището на село Бродилово. Управителите на древния район са я демонтирали и местили при смяната на минните полета. Гробницата е била обрана", разказа още Гондов.
Репортер: Елена Танева
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.