Длъжността главен прокурор не може да бъде закрита, защото за това е нужно ВНС, заяви той
Кукловодите на прехода са 3 лица - Александър Лилов, Андрей Луканов и Петър Младенов. Те измислиха стратегия, която казва, че се имитира преход, но в лявото политическо пространство да остане само БСП, а в дясното пуснаха няколко партии, а след това започнаха да се създават и нови, които нямат нищо общо с традициите. Това каза за "На фокус" бившият министър на търговията и председател на Демократическата партия Александър Праматарски.
"Умишлени проблеми бяха вкарани в Конституцията и стоят до ден-днешен. Това са бомби, които цъкаха през цялото време на т.нар. Преход, който беше управляем отвън и манипулиран. Начинът на избиране на президент не бива да е пряко, а парламентът да го избира. Нито един президент не се е въздържал да опитва да разширява правомощията си", посочи той. И допълни, че правителството е изключително гнил компромис.
ПОЛИТИЦИТЕ НА ПРЕХОДА: Александър Праматарски за белезите на свободата
"Привържениците на ПП-ДБ се чувстват предадени. Смятат, че коалицията е неясна. Прокуратурата винаги е била зависима от политическата власт, но ѝ е влияела, особено върху изпълнителната власт. Длъжността главен прокурор не може да бъде закрита, защото за това е нужно ВНС", отбеляза Праматарски.
По думите му е голям проблем едноличната власт на главния прокурор, описана в Конституцията. "Има избори за парламент и президент, но съдебната система е напълно капсулирана и се възпроизвежда помежду си. Над тях е единствено и само Господ. Служебните правителства и зам.-министрите също са сериозни проблеми. Аз съм привърженик на мажоритарния избор", коментира Праматарски.
"Първият протест не беше срещу самата Конституция, а затова, че не се правеше тя. Тогава БСП с много манипулации успя да спечели изборите за ВНС. Така беше попарена цялата демократична общност. Корените на злото са още преди 33 години, те бавеха и не искаха да има реформи - стратегията беше да се приемат много икономически закони. Политическата власт на БСП искаха да бъде трансформирана в икономическа. Накрая направиха Конституция, която ги устройва", спомня си той.
Още гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Цветина Петкова