„България 8 пъти е предавала българите от Македония след 1913 г.", каза историкът
„Нищо няма да се случи, македонците нямат никакви намерения да правят промени. Българите бяха размити между 6 други националности в Конституцията на РС Македония, за да не се разбере, че има българи. 3500 души се осмелиха да заявят, че са българи. Възхищавам се на тяхната смелост”. Това заяви проф. Иван Илчев, член на Смесената българо-македонска историческа комисия и два пъти ректор на СУ „Св. Климент Охридски” в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS.
„Намирам огромни грешки в българската дипломация и тя продължава да се придържа към тях”, каза Илчев. По думите му имената на българските клубове в РС Македония са били грешка и подходът за именуването е раждал омраза и конфликт. „Особено да говорим за Ванче Михайлов, който е еталон за демократ от либерален тип”, обясни историкът.
Подпалвачът на българския клуб в Битоля свидетелства срещу председателя на клуба Люпчо Георгиевски
„България 8 пъти е предавала българите от Македония след 1913 г. – и с Междусъюзническата, и с Първата световна война, и с политиката на Александър Стамболийски, и с директивата на Георги Кьосеиванов от 1940-та година, когато на практика Македония е изоставена за сметка на излаза на Егейско море и връщането на Южна Добруджа, и с преброяването в Пиринска Македония, и с връщане на костите на Гоце Делчев в Скопие, и с безумните идеи на Тодор Живков за Съветска република – осем пъти сме предавали тези хора и те продължават да се определят за българи. Удивително! Достойно за възхищение”, заяви проф. Илчев.
Според него договорите и нашето настояване за вписването на българите в македонската Конституция са грешка на нашата дипломация. "Техният военен министър каза: „Хубаво, ние ще приемем да се запишат българите като държавотворен народ, но после ще докажем, че не е така”, перифразира Илчев думите на Радмила Шекеринска.
Гърдев: Илхан Кючюк сам е предложил премахването на българите от доклада за евроинтеграцията на РСМ
Илчев определя, че е могло да се приеме като знак на добра воля, ако от просветното министерство на РС Македония биха изпратили Окръжно до училищата: „тази комисия (българо-македонската комисия по историческите въпроси) достигна до определен извод, препоръчваме на учителите да се придържат към него”. По думите му македонците виждат, че рано или късно ще влязат в Европа и нямат стимул да променят неистините в своите учебници.
Проф. Илчев каза, че е имало само едно съвместно честване на нашите празници - (24 май, годишнината от Илинденско-Преображенското въстание, годишнината на Гоце Делчев) с македонците, когато премиер е бил Бойко Борисов. Той даде примери, че е било възможно да се обявят докторантури в Софийския университет, за младежки лагери, за осигуряване на условия за чужди изследователи. „Сбърка цялата наша общественост и дипломация, която се хлъзгаше по такива официозни неща, които не се случиха, като самолетната линия София-Скопие”, даде пример Иван Илчев.
Относно ролята на цар Борис Трети за спасяването на евреите в Македония, историкът каза, че той самият е предложил допълнително изречение в Декларация на Института за исторически изследвания – „В България след 1936 г. нищо не може да се случи без одобрението на Борис Трети и нищо значимо не може да се случи против неговото одобрение и неговото мнение. Борис Трети има огромна вина за подписването на спогодбата Данекер, но поне частично спасяването на българските евреи се дължи и на него”, каза Илчев.
Припомняме, споразумението Белев-Данекер е между българския комисар по еврейските въпроси Александър Белев и германския пълномощник СС хауптщурмфюрер Теодор Данекер. Подписано е на 22 февруари 1943 г. в София. То засяга депортиране на около 20 хил. евреи. Депортираните са от „новоприсъединените земи“ в Беломорска Тракия, Вардарска Македония, Пиротско и „старите предели“ на Царство България: Кюстендил, Дупница, Пловдив, Пазарджик. Споразумението е отменено от първото правителство на Отечествения фронт.
Извикаха македонския посланик в МВнР след побоя над Бекир Кадриески
Проф. Димитров: Не е вярно, че България не може да поставя повече условия на РСМ
Новините на NOVA - в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Весела Веселинова