Вижте съвети за борба с негативните последици от постоянното напрежение

Стресът е пряко свързан с всяка промяна, която настъпва в човешкия живот, и това почти винаги оказва негативно влияние и върху здравето ни – физическо и психическо. Често нервното напрежение може да се сбърка с ежедневното напрежение, тъй като границата между тях е изключително тънка. 

За разлика от напрежението, което ни помага да сме в кондиция и да показваме най-доброто, на което сме способни, напрежението ни „блокира“. И тук става въпрос за ограничения от физически, психически и емоционален характер, които влошават здравето ни на всички нива и етапи от нашия живот”, споделят от unihospitalbg.bg.

Какво се случва, когато изпитваме стрес?

На физическо ниво, когато изпитваме напрежение, се освобождават хормони, сред които кортизол, норадреналин и адреналин. Те имат свойствата да привеждат тялото и умът ни в стояние на защита или дори атака срещу ситуацията и хората, които са ги предизвикали. На физическо ниво това, което се случва често е, че се повишава кръвното налягане на човек, което в дългосрочен план може да има своите сериозни последици като заболявания, свързани със сърдечно-съдовата система. Много специалисти считат, че първопричина за заболяванията е именно нервното състояние, тъй като той понижава имунитета и влошава драстично здравето ни.

Позитивен и негативен стрес

Малко известен факт за много хора е, че има позитивен стрес. Като цяло напрежението по своята същност може да бъде позитивно и негативно, като към първия вид могат да бъдат причислени участието в спортно или друг тип състезание, тренировката във фитнеса, гледането на филм на ужасите и дори подготовката за сватбено тържество, юбилей, голямо семейно празненство и др. Ситуациите, които могат да бъдат разглеждани като част от негативния стрес обаче са в пъти повече, а някои изследователи дори считат, че част от позитивния стрес в даден момент може да прерасне и да се трансформира в негативен. Големите промени в живота, трудностите в личните взаимоотношенията на човек, сериозни семейни проблеми, прекалената професионална ангажираност или обратното - неудовлетвореност и проблеми в работата, както и финансови затруднения са сред основните причинители на негативен стрес и влошаване на здравето ни.

Акутен и хроничен стрес

Освен позитивен и негативен, стресът може да бъде още акутен (т.е. остър, внезапен, но кратък като продължителност) и хроничен. Основната разлика между двата вида е продължителността на изява на симптомите. Акутният често е очакван и с него се справяме всеки ден – грижи за децата, за възрастни или болни хора в семейството хора, крайни срокове в работен план и др. С времето обаче дори и тези познати ситуации могат да доведат до хронично напрежение, с чието справяне се изисква по-голям ресурс на личността, а понякога и специализирана експертна помощ за преодоляването му. Негативният стрес може да остане незабелязан или дълбоко подценен много дълго време и да доведе до редица отрицателни последици за здравето ни, включително психични разстройства.

До кои болести най-често води стресът?

Сред основните заплахи за здравето ни са напрежението и болестите, до които може да доведе. Симптомите, които предшестват заболяванията могат да бъдат – безпокойство, тревожност, главоболие, безсъние,  умора, стомашно-чревни проблеми, нарушена концентрация на вниманието, отслабване на паметта, резки емоционални промени. Най-честите заболявания, до които може да доведе това психологическо състояние са:

- Високо кръвно налягане;

- Висока кръвна захар;

- Наднормено тегло;

- Висок холестерол;

- Депресия;

 - Хормонален дисбаланс.

Има техники, които значително могат да помогнат за ограничаване влиянието на напрежението върху здравето ни и дори превантивно поведение, с което активно да бъде преодолян.

Превантивни мерки

Решаваща роля, за да се опитаме да поддържаме в оптимално състояние физическото и психическото ни здраве и ценни помощници в справянето със стреса са редица превантивни мерки, които да ни “спестят” отключването на сериозни заболявания:

  1. Здравословно хранене – това е първата стъпка, която лекарите посочват като задължителен елемент, за да сме здрави – както физически, така и психически.

  2. Физическа активност – не е задължително да спортувате професионално, за да поддържате добра физическа активност, издръжливост и форма. Честите разходки на чист въздух са особено препоръчителни.

  3. Достатъчно сън – когато сме се наспали добре и сме бодри имаме достатъчно енергия и защитни сили, за да се справяме с предизвикателствата в ежедневието. За да се справим с ежедневните си задачи най-често “крадем” от времето за сън, но не бива да подценяваме ролята му за общото ни здраве.

  4. Социални контакти и комуникация – общуването с близки и любими хора, приятните емоции са естествена бариера пред напрежението и защитник на здравето ни.

  5. Любими дейности – хобита, спортуване, творчески занимания и срещи, четене... списъкът с любими дейности може да бъде безкраен. Всички те са в основата на доброто ни настроение, на възможността да се насладим и отпуснем пълноценно след натоварен ден или седмица.

Редактор: Маргарита Стоянчева