Снимка: iStock
Онлайн магазини получават оплаквания от клиент с развален български
Нова измама заля бизнес профили и собственици на онлайн магазини в най-използваната социална мрежа у нас. На развален български те получават оплакване от клиент. Не става въпрос обаче за източване на пари от бизнес акаунти, а за схема за шпионаж.
„Беше много забавно понеже започва с думите „здравей, магазин”, обясни Рубен Лазарев, който е мениджър в книжарница. Съобщението продължава с оплакване на развален български език. Както и с призив да бъде отворен файл, който би трябвало да е изображение на закупен счупен продукт от онлайн магазин.
След като получава въпросното съобщение, Лазарев предупреждава и хората, които следят профила на управляваната от него книжарница в интернет. „Буквално два дни след нас заваля из цяла България – много клиенти започнаха да коментират под този пост”, допълни той.
Сред тези, които получават същото съобщение и призив да изтеглят файл, е и собственикът на зоомагазин Кирил Панайотов. Той обаче не става жертва на тези хакери, тъй като вече се е „опарил” веднъж. „Четири от компютрите ми тотално изгоряха. Получихме повторен имейл, който гласеше, че трябва да заплатим 1500 долара, превалутирани в биткойни”, каза той.
Нова измама при продажба на лични вещи онлайн
Оказва се, че хакерите невинаги попадат на действащи бизнеси или онлайн магазини, както в случая на Елия Атанасова. „Артикулите, които ние изработвахме преди време, бяха само текстилни – нямаше как да се счупят. Съобщението не е направено съвсем универсално – не работи за всички видове продукти и за всички онлайн магазини”, каза жената, собственик на вече несъществуваш онлайн магазин.
Финансова измама или друг риск грози тези, които последват инструкциите и отворят изпратения файл - за NOVA проверката направи експертът по киберсигурност Любомир Тулев.
„Този файл се използва за тип шпионаж. Основната цел на атаката е да се свали въпросният файл, който да отключи вратата на компютъра и да даде отдалечен достъп на тази хакерска група към компютъра на жертвата. Става въпрос за китайска хакерска група, известна като Mustang Panda. Най-лошото е, че потребителят дори не разбира за тази атака и че оттук нататък е следен”, обясни Тулев.