Телемедицината навлиза все по-силно в ежедневно ни

Медицинските прегледи чрез онлайн платформа или по телефона у нас са нелегални. Причината: няма гаранция дали се правят от правоспособни лекари. Друг проблем е, че няма орган, който да контролира медицински данни да не бъдат предоставяни на трети лица.

Въпреки това телемедицината навлиза все по-силно в ежедневно ни. Нов проект включва дори служителите на Български пощи.

Милка Петкова е на 74 години, живее в село Липен. Еoва на 20 км от Монтана в населеното място няма автобус, лекар, а пощальон идва два пъти седмично.

„По телефона се свързвам с личния лекар или електронна поща за рецептите, но за преглед не се стига доникъде”, каза Милка Петрова.

Следи кръвното си сама, а понятието телемедицина й звучи екзотично.

„Не съм запозната с такива неща, трудно ми е да повярвам, че може да стане и да е реално и да е истинско, трябва да е на живо”, каза Милка Петрова.

В държавен проект за онлайн прегледи е заложено пощенски служители да асистират на общопрактикуващия лекар в района. Като за целта ще бъдат използвани пощенските клонове.

„Тази конферентна връзка ще се осъществи много лесно и по график. Общопрактикуващият лекар по график в района ще преглежда тези хора”, каза д-р Христо Хинков, министър на здравеопазването.

Ангажираните в процеса ще преминат обучение, за да работят с телемедицинските уреди. А средствата за подсигурени по ПВУ.

„Може да направи запис на сърдечна дейност, може да направи снимка на гърлото или снимка на обрив”, смята д-р Гергана Николова.

„Има много скъпи, много сложни, има по-прости - въпрос на решение е кой ще бъде ползван за тази услуга”, обясни д-р Христо Хинков.

Общопрактикуващите лекари приемат идеята, но имат своите резерви.

„За какви прегледи могат да бъдат осъществявани, как ще се осъществяват, ще се брои ли за преглед, важи ли застраховката ми за този вид консултация, пациентът ще подписва ли информирано съгласие”, коментира д-р Николова.

Промените в закона за здравето регламентиращи контрола и финансирането на телемедицината у нас вече са на разположение на депутатите в парламента. Според поправките, за да изпълняват тази дейност, медицинските лица трябва да се регистрират в изпълнителната агенция по медицински надзор.

„Трябва да бъдат обучени как да изпълняват тази дейност, за да е безопасно. Платформите също трябва да бъдат регистрирани, за да няма теч на данни”, заяви Александър Симидчиев.

Редактор: Ина Григорова