Снимка: БГНЕС
„В документите е записано, че те ще работят до 2038 г.”, обясни премиерът
Това, което правим, е най-доброто възможно и за тях, и за държавата, като цяло. Голяма част от техните искания се основават на невярна или изопачена информация. Крайният срок да се изпрати пакетът документи до Европейската комисия е утре, събота. Никакво отлагане повече не може да се направи, защото рискуваме загуба на 3,5 млрд. лева, ако изпуснем срока. Второ – в документите, които изпращаме, ясно е казано, че централите ще работят до 2038 г. Трето – няма дати за затваряне на конкретни въглищни централи. Това коментира премиерът Николай Денков след правителственото заседание. Той призова протестиращите да се вслушат в казаното от него.
Протестът на енергетиците: Недоволните блокираха основни пътни артерии (ВИДЕО+СНИМКИ)
Министър-председателят обяви, че се създава предприятие за превръщане на териториите на мините в зони за икономическа дейност. То ще работи в сътрудничество с мините, за да се допълват, а не да се конкурират и да си пречат. „Създавайки такива територии, подходящи за инвеститори, очакваме там да се появят нови компании, които имат нужда от квалифицирана работна ръка, каквато е налична в този регион. Затова трябваше да проверим какъв ще е интересът – този тест показа, че интересът към тези региони от нови инвеститори е изключително голям”, уточни Денков.
По този начин премиерът уточни, че ще съществуват мините, които ще продължат да работят, заедно с ТЕЦ-овете и новото предприятие, което ще се създаде до края на годината. Има и инвеститори, които вече са проявили интерес. Затова той призова: „Спрете с протестите! Вашите представители трябва да дойдат на преговори, защото това е начинът да се търсят решения”.
Радев: Приоритетът на управляващите са печалбите на приближените фирми
„Следващите два месеца ще преговаряме с Европейската комисия. След 30 ноември ЕК трябва да представи на всички държави членки договореното и до края на декември всяка държава трябва да се е съгласила с предлаганото. Ако това не се случи, то тогава средствата ще се изгубят и последствията за тези региони ще бъдат изключително тежки”, допълни Денков.
Финансовият министър Асен Василев обясни, че правителството е приело Плана за справедлив преход, който ще бъде изпратен на ЕК утре, събота. Той обясни, че първоначално е обмислено тези планове да бъдат изпратени към 30 септември 2022 г., но служебните кабинети не са направили това.
„Единственият липсващ елемент от този план беше, ако хора искат да напуснат, да имат пакети, с които могат да го направят. Стандартните са 24-месечни. В България те могат да бъдат до 36 месеца. Един подобен пакет би бил около 140-150 000 лв. на човек”, подчерта министърът.