С експертизата, която има ГЕРБ в Столична община, ще можем да променим града към по-добро, заяви кандидатът за кмет на София

„Винаги моите колеги, са били грижа за мен. Независимо дали съм бил в ролята на репортер, водещ или директор. Правил съм го с любов и отдаденост. Всички колеги, който ме познават, ме разбират, предполагат защо съм постъпил по този начин и знаяте, че съм устремен в битката да дам най-доброто от себе си за града, за София. Не го приемам като шамар за тях”. Така кандидатът за кмет на София Антон Хекимян коментира пред NOVA преминаването си от журналистиката в политиката.

Той отново каза, че предложението от ГЕРБ дошло неочаквано. „Сигурно за много хора това, че съм приел предложението, е неочаквано. Не съм се готвил за политиката. Но съм се готвил за това да бъда близо до хората, да мога да решавам техните проблеми”, каза Хекимян.

„Не мисля, че има училище за кметове, където да натрупаш опит по това как се избира фирма. Но един кмет има екип и общинските съветници”, каза той.

Хекимян каза, че Борисов трябва да отговори защо е решил да му гласува доверие.

„Исках да обмисля това решение, дадено ми беше време. Исках да получа гаранцията, че ще работя с екипа, с когото искам, и в решенията ми няма да има вмешателство”, каза кандидатът за кмет.

„ГЕРБ в момента са партията, която за пореден път е спечелила национални избори. С тази си сила и експертизата, която има в Столична община, ще можем да променим града към по-добро. Нямаше да приема номинацията от друга партия”, каза той.

 „Да си политик е много трудно нещо. През последните години бяхме свидетели как някой нещо иска да променя в политиката и обществения живот. Свидетели сме как партии, които спечелиха доверието на хората с отрицание, в момента са в некоалиция с партиите срещу които бяха. Смятам това за непочтенно”, коментира Хекимян.

Посланията на кандидатите на прага на местните избори

Той каза, че в Общинския съвет трябва да се изгради истинско управление, което да поеме отговорност.

„Борим се за мнозинство, за да продължи промяната в София. Много неща трябва да бъдат довършени, продължени. Не може да се разчита на плаващи мнозинства. Ще работим за мнозинство, което да поеме пълната отговорност”, каза Хекимян.  

Една от основните цели, която си поставя той е за нула жертви на пътя.

„Важно е да се справим с този проблем”, каза Хекимян. „Трябва да се работи постоянно. Мерки могат да бъдат въведени, трябва да има воля, мнозинство в Общинския съвет”, каза той. „Над 700 са камерите в София, могат да бъдат използвани, ако се направят промени. Много малко от тези камери не отчитат скоростта, могат да бъдат подменени. Отчитането на скоростта не значи, че ще спрем незабавно джигитите, но те трябва да знаят, че ще има наказание”, каза Хекимян.  

„Не знам колко ще струва това, но може да бъде направено”, продължи той.

„Пътната безопасност включва всичко – системите за безопасност и контрол на пътя, маркировката, повдигнатите пешеходни пътеки, островите за пешеходци”, каза кандидатът за кмет. „Обществената енергия може да бъде използвана и пари да бъдат намерени, когато това е наша огромна цел. Това трябва да бъде за цялата държава”, каза Хекимян.

„Основната ни цел е подобряване на трафика. Това е свързано и с намаляване на броя на автомобилите. Не можем да кажем на хората: „Слезте от автомобилите си”, до момента, в който не е изградена силна система на градския транспорт”, каза Антон Хекимян.

Той смята, че трябва да има повече велоалеи, удобни автобуси, с по-чести линии, с довеждащи линии, автобуси, които спомагат за превоза на ученици от дома до училище.

„Такива вече има. В „Манастирски ливади” има. Не променяме, правим ги повече. В „Люлин” и „Младост” могат да бъдат направени още довеждащи линии на градския транспорт”, обясни Хекимян.

„Общият брой на децата, които са извън детските градини и яслите, е около 10 000. 2 000 места са липсващите за детските градини. Това са от 3 до 6- годишна възраст. Другите 7 000 липсващи места са от 10 месеца до 3 години. За липсващите 2 000 места имаме програма, по която може да бъдат изградени детски градини - 37 на брой. И те могат да бъдат изградени за по-малко от 3 години. Паралелно ще тече процесът и по изграждане на ясли”, каза Хекимян.

„Не мога да разбера как този проблем толкова години не е решен. Тези 37 градини са напълно възможни да бъдат реализирани”, смята той.

„В сектор „Здравеопазване” стратегията ни е привличане на млади таланти, на млади кадри, които трябва да остават тук”, каза той.

Не предвижда да увеличава данъци, ако стане кмет.

Още гледайте във видеото. 

Редактор: Ина Григорова