Снимка: iStock
То е за 724 млн. евро безвъзмездни средства
България официално подаде документите, необходими за получаването на второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). То е за 724 млн. евро безвъзмездни средства. Покрива 61 ключови етапа и пет цели. Те обхващат инвестиции в науката, технологиите, центровете по инженерство и математика, иновации в образованието, проучванията и иновациите, интелигентни индустрии, реновации на сгради, дигитализация на електропреносната мрежа, енергийно ефективно улично осветление, възобновяеми източници, съхранение на тока, както и дигитализация на жп транспорта.
България представя искане за изменение на Плана за възстановяване и устойчивост
Искането включва и серия от реформи, които обхващат предучилищното, училищното и образованието след него, както и обучението до живот, насърчаване на електронното здравеопазване, подкрепа на декарбонизацията в енергийния сектор чрез нарастване на енергията от възобновяеми източници и подобрения на енергийната ефективност и подкрепа на устойчивия градски транспорт.
Допълнителните реформи са свързани с достъпна, ефективна и предсказуема съдебна система и борбата с корупцията, както и съдебната медиация, процедурите за неплатежоспособност, електронното правителство, управление на държавните предприятия, пране на пари и обществените поръчки. Предложени са и реформи в секторите на социалната политика и здравеопазването.
Комисията ще оцени искането и след това ще го изпрати за предварителна оценка в Комисията по икономика и финанси на Съвета.
Планът за възстановяване и устойчивост предполага, че България ще получи финансиране за малко над 12 млрд. лв., ако всички суми бъдат одобрени. Първото плащане пристигна в края на миналата година.
Редактор: Цветина Петкова