Тя е първата по рода си у нас
Изследователят и археолог проф. Иван Христов издаде книгата „Антични и средновековни железни котви от Българското Черноморие”. Тя е първата по рода си у нас.
„Корабни артефакти, които се датират от ранно Римската епоха до средните векове. И разглеждам няколко типа котви, които са съхранени в българските музеи, но те са свързани с едно активно корабоплаване по нашето крайбрежие”, разказа изследователят и археолог проф. д-р Иван Христов.
Всяка котва има своя история. Маркира древни пристанища, корабокрушения,пътят на търговията в миналото и различни епохи. Дългият им престой в солени води и окисляване често е унищожително, но всяка от тях е част от застрашеното културно наследство на България.
„Най-старата котва, която се съхранява в български музей е в музея в Поморие и аз я датирам за един втори, трети век. В „Музея на котвата” в Ахтопол също се съхраняват котви от Римския период”, разказа още проф. Христов.
Професорът пише книгата повече от година, като събира и обобщава всички данни за откриването и съхранението на железни, антични и средновековни котви от черноморската акватория на България.
„Различията са в дълбочината, формата, броят на рогата, оформянето на лапите, това е завършекът, уширението на самите рамене. Това е критичната точка, където котвата се забива в пясъка”, обясни още авторът на книгата.
Котвите, за които професора разказва са открити в дълбочина от 20 м.
Редактор: Вероника Димитрова