За какво да гледаме, за да не станем жертва на дезинформация
В съвременните условия библиотеките все повече се разглеждат като място за обществена дискусия и форум за споделяне на мнения, коментират представители от бранша. „Ако пространството е информация, времето, което ни е необходимо, за да осмислим тази информация, все повече се разбира, че трябва да бъде най-първата институция, която предлага това пространство за досег до информация и литература, сега и отново през технологиите”, коментира Спаска Тарандова, изпълнителен директор на фондация „Глобални библиотеки - България”.
Четенето в различни формати винаги е предлагано през библиотеките. „Просто технологичното развитие променя този момент и ако ние искаме да съчетаем самостоятелното четене, осъзнатото четене, критичното мислене и използването на технологиите, то библиотеките се надявам да бъдат това място, пространство за четене, споделяне и обсъждане”, обясни още Тарандова.
Напук на скорошно изследване: Българите имат и купуват книги (ВИДЕО)
Библиотечните специалисти, чрез формиране на определени умения, могат да накарат читателите да бъдат осъзнати потребители на информация. „Умението да знаеш кой е написал материала, какви източници се използват, да му провериш всичките източници, всичките връзки, снимковия материал, който е приложен, да провериш дали е отсега или е по-стар, дали е манипулиран или не, фактите по какъв начин се интерпретират”, съветва още изпълнителният директор на фондация „Глобални библиотеки- България”.
Ако се водим само от заглавието, може да се окажем жертва на злоупотреба или на дезинформация. „Всичките тези новини, които се генерират, зад тях може да има политически или икономически интерес. Ако не сме достатъчно осъзнати като граждани в споделянето на тази информация, ние всъщност може да завихрим дезинформацията”, допълни тя.
Редактор: Вероника Димитрова