Представители на Съвета на ректорите отиват на среща в Министерството на финансите

Нова среща с финансовия и с образователния министър от служебния кабинет на Димитър Главчев за заплатите в академичните среди се състоя . След като вчера служебният премиер гарантира, че ще се изплатят заложените в бюджета 39 милиона лева, заедно с допълнителни 12% повече за заплати на администрацията в университетите, днес от съвета на ректорите и КНСБ седнаха отново на масата за преговори с властта.

След нея стана ясно, че остава протестната готовност. На масата на преговорите седнаха финансовият министър Людмила Петкова, образователния – Галин Цоков, ректорите на държавните университети и синдикатите, които вчера не присъстваха на срещата. Финансовият министър се е ангажирал до понеделник да се намерят търсените 184 милиона лева. Пред сградата на Финансовото министерство ще има протестиращи – това са синдикатите. Дали и университетите ще се включат в стачката - ще решат на извънредно заседание утре.

„За съжаление, това е отношението на държавата към образованието”, каза ректорът на Висшето училище по телекомуникации и пощи проф. Миглена Темелкова.

След заплахата с протести: Държавата дава 39 млн. лева на висшите училища (ОБЗОР)

Ректорите на университети заедно със синдикатите от КНСБ и КТ Подкрепа седнаха на масата на преговори с държавата. За пореден ден. Близо два часа по-късно излязоха от срещата без нови обещания от страна на финансовия министър.

Министерството на финансите продължава да търси решение– уточняват се суми, числа, категории, разходи, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.

„Успяхме да направим среща с финансовата министърка, на която разбрахме, че всъщност в бюджета няма нужните средства и икономии, за да бъдат насочени директно тези пари към образованието”, каза проф. Галин Цоков, служебен министър на образованието

Основният въпрос остава откъде държавата да подсигури гласуваните 184 милиона за академичните среди. Средства, които не са заложени в бюджета. В следващите дни синдикатите ще се срещнат с лидери на партии в търсене на политически гаранции.

„Сега имаме служебен министър – след известно време може да имаме друг министър – искаме политическите партии, приели закона, да подпишат, че гарантират изпълнението му”, каза Валери Апостолов, председател на синдикат „Висше образование“ към КТ „Подкрепа“.

Синдикатите дадоха срок за подписването на такъв документ до 30 юни – докато такъв обаче няма, те са решени да протестират. 

„На 20 май ще бъдем тук, само че ще бъдем повече”, каза Пламен Димитров. Според проф. Лиляна Вълчева, председател на браншовия синдикат "Висше образование и наука" на този протест ние ще очакваме да подпишем това споразумение, защото без него протестите ще продължат.

„Ние сме работодатели, служителите, които искат да присъстват, могат да дойдат на протеста. Никой от ректорите няма да възпрепятства участие на служители или на преподаватели, заяви след срещата проф. Миглена Темелкова, ректор на Висшето училище по телекомуникации и пощи.

„Ние се радваме на факта, че имаме движение напред и няма да търсим виновници – виновните трябва да бъдат посочени по друг начин”, заяви проф. д-р Сава Димитров, ректор на Националната музикална академия „Панчо Владигеров”.

В преходните и заключителните разпоредби на гласувания през март Закон за висшето образование са застъпени и заплатите за асистентите в Българската академия на науките, които да се равняват на 125 процента от средната за страната заплата.

„Останалият академичен състав не беше споменат, надявам се, че това ще бъде коригирано. Използвайки всички резерви успяхме с 13-15% да повишим заплатите, но това е крайно недостатъчно”, каза член-кореспондент Стефан Хаджитодоров, зам.-председател на Българската академия на науките.
От БАН също подкрепят протестите в понеделник.

Преди протестите: Академичната общност се срещна с президента

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase