Джулиан Смит с коментар по актуалните за Алианса теми

Предстоят още дискусии около кандидатурите на желаещите да заемат поста генерален секретар на НАТО. Това заяви постоянният представител на САЩ в НАТО Джулиан Смит на брифинг в сряда.

Позицията се освобождава в началото на октомври, когато изтича мандатът на Йенс Столтенберг. Да станат негови наследници се борят румънският президент Клаус Йоханис и нидерландският премиер Марк Рюте.

Започва среща на външните министри на страните от НАТО в Прага

„Вече е добре известно, че подкрепата за Рюте е по-солидна, но не всички съюзници са готови да подкрепят кандидатурата му. Нашата цел е всичко това да приключи до срещата на върха във Вашингтон през юли. Това би било идеалното време да отдадем дължимото на забележителното лидерство на Йенс Столтенберг и да обявим името на неговия наследник”, коментира Смит.

На въпрос за позицията на САЩ по темата за използването от Украйна на американски оръжия за удари по цели в Русия Смит заяви, че становището на Вашингтон остава непроменено.

„Нашата политика остава същата. Във всичко казано до момента, мисля, че Блинкен и други бяха пределно ясни: в крайна сметка това е войната на Украйна. Тя трябва да вземе решение как да действа. Ние сме доволни, че предоставянето на допълнителна помощ от наша страна беше прието и сега работим за това украинците да жънат успехи на бойното поле и да изтласкат руските сили от територията си. Това остава във фокуса на целия Алианс. Не мога да кажа със сигурност дали тази тема ще бъде обсъдена на срещата на външните министри на страните от НАТО в Прага. Това, което мога да кажа със сигурност, е, че ще продължим да се фокусираме върху помощта за Украйна, особено що се отнася до противовъздушната отбрана и артилерията”, коментира Смит.

Полша разрешава използването на нейни оръжия на руска територия

Тя увери, че злонамерени действия от страна на Русия не могат да създадат напрежение в НАТО, нито колебание по отношение на помощта на Алианса за Киев.

„Съюзниците са по-единни от всякога в подкрепата си за Украйна”, категоричен бе постоянният представител на САЩ в НАТО.

Смит коментира и помощта, която Китай предоставя на Русия. Тя се изразява в предоставянето на стоки с двойна употреба – машинни инструменти, микроелектроника, нитроцелулоза, дронове. „САЩ и нашите партньори и съюзници правим всичко възможно, за да говорим за този тип подкрепа и да накараме китайците да разберат, че не вярваме в това, че те са неутрални по темата за войната на Русия в Украйна. Може да разгледаме тази тема и на срещата на министрите в Прага”, поясни Смит.

„Приемаме сигурността и опасенията на нашите приятели в Източна Европа много сериозно. Те си остават приоритет. Разглеждаме серия от предложения за укрепване на въздушната отбрана на територията на НАТО и вероятно ще имаме да кажем повече за това на срещата на върха”, каза още постоянният представител на САЩ в Алианса.

Смит разкри, че НАТО работи върху нещо, наречено „пътна карта за оперативна съвместимост”. „Говорим за създаване на общ военен център, където можем да обменяме опит и всъщност да се учим от нашите приятели в Украйна за това как са се борили с руснаците през последните две години и половина и как са използвали определени технологии, например. На дневен ред е и въпросът дали имаме нужда от някой тук, който да управлява всички тези работни потоци и те да се съчетават с новите инициативи, които ще обявим на срещата на върха. И не на последно място - ще има някои нови формулировки в декларацията от срещата относно желанието на Украйна за членство в НАТО. Това трябва да се договори. Има някои много важни и полезни идеи. Ще направим всичко възможно, за да помогнем на нашите приятели от Украйна, стъпка по стъпка, да преминат през моста към членството си в НАТО”, подчерта Смит.

Тя коментира кандидатурата за влизане в Алианса и на Босна и Херцеговина. „Страната е силен партньор на НАТО. Тя има силно желание да се присъедини към Алианса, но първо трябва да направи серия от реформи. Мисля, че те са ясно артикулирани.  Беше постигнат известен напредък, но страната трябва да продължи по този път”, обясни Смит.

Парламентът на Грузия отхвърли ветото върху Закона за чуждестранните агенти

Тя коментира и спорния закон за чуждестранните агенти, приет в Грузия. „Беше ясно, че хората на Грузия имат дълбокото убеждение, че Грузия трябва да стане член на Европейския съюз и НАТО. Десетки хиляди хора от всички възрасти излязоха по улиците, за да изразяват силното си желание за евроатлантическа интеграция. САЩ осъдиха случилото се в страната. Вашингтон иска да предприема действия срещу тези, които подкопават демокрацията в Грузия. Особено внимателно разгледахме нашата визова политика. Искаме правителството в Тбилиси да се вслуша във волята на хората и да остави това да движи политиката напред”, завърши Смит.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase 

Редактор: Маргарита Стоянчева