Изследователят, който дешифрира писмеността на маите, никога не е бил в Мексико

Чичен Ица е един от най-посещаваните археологически обекти в света. Той „разказва“ за света на древните маи, който и до днес е обвит в мистерия.

Малко известен факт е, че до голяма степен светът на маите е разкрит благодарение на работата на един руски академик, роден в Украйна и живял по време на Студената война - Юрий Конорозов. Огромният му принос за науката е, че успява да дешифрира кода на маите. За неговата работа и признание разказва Voice of America.

След края на Втората световна война, много далеч от Мексико, младият студент в Московския университет Юрий Конорозов попада на работата на германския учен Пол Шелхаас, който определя дешифрирането на маите като неразрешим казус.

В Мексико откриха скулпура на маите - жена владетел с пленен мъж

Конорозов приема този въпрос като лично предизвикателство, при това за цял живот.

Времето, в което живее младият учен е много трудно. Студената война е в своя пик, а сталинисткият режим забранява на хората да пътуват по света и да общуват със западни изследователи.

Маргарита Албедил е ученичка на Конорозов. Тя разказва, че изследователят не е имал възможност да участва в световните проучвания точно заради политическата власт в СССР.

Отдавайки се на науката за маите, Конорозов открива, че зад всеки от йероглифите в писмеността на маите стои сричка, а това са общо 355 знака. Неговата работа, макар и първоначално оспорвана от някои от учените по това време, впоследствие е утвърдена и приета от водещите световни изследователи. Дори учените от Съединените щати признават откритието и определят Конорозов като човекът, дешифрирал писмеността на маите.

Археолози откриха комплекс от резиденции за елита в древния град Чичен Ица в Мексико (СНИМКА)

Галина Ершалва също е негова ученичка. Тя споделя, че в онези времена са направили всичко възможно, за да популяризират откритието, тъй като значимостта му за науката е огромно.

В последните години от живота си, след падането на комунизма в СССР, Юрий Конорозов успява да посети руините на маите в Мексико.

Мексиканското правителство го удостоява с най-високото отличие, връчвано на чужденци – Орденът на орела на ацтеките. Днес, този медал се пази от внучката на Конорозов - Анна Маслова. Тя споделя пред VOA, че нейният дядо е бил забележителен човек, най-важният и обичаният в живота ѝ.

Конорозов до голяма степен е забравен в Русия, но работата му по дешифрирането на една древна мистерия, при това осъществено във време на репресии, го надживява.

Новините от друг ъгъл - последвай ни в TikTok и открий лицата зад събитията, които формират света ни!

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America