Това обясни Лора Георгиева относно разследването за рибарското пристанище край Варна
„За Европейската прокуратура трябва да се има предвид, че там има контрол и преценка дали определен случай да се гледа и да се внася обвинение и от прокурори, които не са българи. Това изключва възможност за политическа намеса”. Това обясни в студиото на „Здравей, България” Лора Георгиева, правен експерт в Антикорупционния фонд (АКФ) относно разследването за рибарското пристанище край Варна. Припомняме, че Европейската прокуратура в София обвини в измама четирима заподозрени, включително бивш кмет и бивш областен управител на морската ни столица. Според прокуратурата схемата е свързана с реконструкцията на пристанище. Разследването обаче сочи, че такова място реално никога не е съществувало. Земята първоначално е регистрирана като „скали и пясък”, а четиримата заподозрени сглобили няколко понтона и я пререгистрирали като рибарско пристанище.
Портних: Не съм обвинен за измама, това е огромна лъжа
„В момента на това място има някаква инфраструктура. Там обаче не е подходящо за пристанище. Пясъкът е стигнал толкова високо, че лодки не могат да влязат. Не се ползва. Твърденията, че ще се прави рибна борса също не са се потвърдили”, поясни Георгиева.
„8 милиона лева са взети по проект от ЕС и 6 милиона - от бюджета. Тоест, целият проект е на стойност 14 милиона лева, които, както се вижда, са отишли за нищо. Процедурата започва с едно решение на МС, с което през октомври 2016 г. държавни имоти са предоставени за ползване от общината. Веднага след това е регистрирано пристанище. То на практика не е съществувало. Там е било плаж. За мен като юрист е несериозно да се смята че Европейската прокуратура ще обслужва политически поръчки. Няма как Европрокуратурата да работи самостоятелно и изолирано от всички. Тя работи в сътрудничество с българските институции”, поясни експертът.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Габриела Винарова