Според тях дипломите им към момента не са признати

Помощник-фармацевтите у нас започват символична стачка от четвъртък. Заплашват да преминат и към ефективни протестни действия след сформиране на 51-вото Народно събрание, ако видят, че няма воля за решаване на проблемите им. От съсловната организация настояват за законодателни промени, които да им позволят да отпускат медикаменти и по лекарско предписание. Възможност, която сега им е отнета.

4 хиляди помощник-фармацевти работят у нас на ръба на закона. Лиляна Петрова от Пловдив е една от тях. Въпреки че има професионална квалификация бакалавърска степен, няма право да продава лекарства с рецепти, дори в присъствието на магистър-фармацевт. За да не страдат пациентите, признава, че често в аптеките го правят. Нелегално. „При проверка от институциите нас ни карат да излизаме от аптеката. Някъде навътре да влезем, макар че малко преди това сме били на гишето. Когато приключи проверката, деликатно ни се съобщава по телефона, че вече е минала успешно и ние отново може да си застанем в работното време по график. Това е унизително!“, посочва тя.

Колегите им от Северозападна България също се изправиха срещу абсурда. „Реално може да продаваме люти бонбони за гърло“, казва помощник-фармацевтът Емилия Желязкова.

Фармацевтичният бранш се събира на спешна среща

Тези, които работят в болнични заведения, пък нямат право да приготвят медикаментите за пациентите. „Аз работя в болнична аптека. Заради едни недомислени текстове в закона ние трябва да работим незаконно. Унизително е. Ние втора категория фармацевти ли сме?“, допълни помощник-фармацевтът Марияна Янковска.

Ограниченията принудиха вече малки аптеки в Северозападна България да затворят. „Работила съм в малко населено място в Плевенския регион. Затворих аптеката си, тъй като не беше рентабилно да продавам само освободени от рецепти лекарства, а хората в малкото населено място, основно възрастни хора, имат нужда от фармацевтична грижа“, допълва Желязкова.

От съсловната организация настояват рестрикциите към помощник-фармацевтите, заложени в Закона за лекарствените средства от 2013 г. да отпаднат. „Нашите искания са да може да отпускаме лекарствени продукти по предписание под контрола на магистър-фармацевта, така както е в европейските практики и тенденции“, заяви председателят на РК- Монтана Теменужка Цветкова.

В противен случай заплашиха да спрат работа, което би довело до срив в системата.