Бившият министър не очаква да бъде отложено увеличението на заплатите на военните и на полицаите
„В Германия доста инвеститори затварят своите фабрики, защото не могат да се справят с разходите. Имах среща наскоро с международна компания от авто-мото сектора. Те питаха дали в България ще остане 10%-ия данък. Потвърдих им, че такава е волята на двете големи партии, но те искат да видят едно стабилно правителство и да вземат решение. България се съревновава с още няколко държави, където има политическа стабилност”. Това заяви бившият министър на икономиката Лъчезар Борисов в предаването „Офанзива с Любо Огнянов” по NOVA NEWS.
Той обясни, че в три фабрики на „Фолксваген”затварят, защото не могат да се справят с цените на електроенергията, с разходите за работна ръка. „Те имат доста поддоставчици. Тези фабрики, като затворат, има шанс някой от тях да дойде от България, който те ще дойдат със своите готови пазари. Тук трябва да сме много активни.Това е някакъв определен шанс за нас”, допълни Борисов.
Дупката в бюджета е 13 млрд, изчислиха от Министерството на финансите, а с натрупване може да достигне 18 млрд. "Със сигурност изключително трудно се преодолява подобен дефицит", заяви Борисов.
Пети неуспешен опит: Депутатите не избраха председател на Народното събрание
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит, каза Борисов и поясни, че става въпрос за 12-13 млрд. лева, с които да се справим. „Следващият министър на финансите трябва да има умения за висш пилотаж, защото имаше натрупване на дългосрочни разходни политики, а проблемите се решаваха краткосрочно”, поясни той. Бившият министър припомни, че част от парите за инфраструктура са иззети от централния бюджет. След това над 1 млрд. лева бяха иззети средства от БЕХ и дъщерните дружества чрез дивидент и свръхдивидент. Разходните политики имаха краткосрочен характер”, заяви бившият министър.
Нови разговори за Бюджет 2025: Финансовият министър се среща с АПС
Той не очаква да бъде отложено увеличението на заплатите на военните и на полицаите. „Аз го считам като поет ангажимент, може би ще има някакво забавяне. Важно е всеки министър да защитава своя сектор пред финансовия си колега”, обясни Борисов.
Относно идеята за лихвена амнистия на фирмите с данъчни задължения той смята, че подобна еднократна мярка, която частично ще реши проблема. „Италия и Испания прибягнаха до подобна мярка, когато дългът им растеше. Фактът, че стигаме до подобна мярка, дава знак, че структурно имаме проблем”, допълни Лъчезар Борисов.