Парламентарни групи могат да бъдат сформирани, без да има органи на Народното събрание, каза конституционалистът

До конституционна криза можем да стигнем само по волята на народните представители. Законът не вещае такава. Ако Народното събрание не може да упражнява функциите си, тогава следва да се отиде на избори. Това каза конституционалистът Орлин Колев в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS. По негови думи парламентарни групи могат да бъдат сформирани, без да има органи на Народното събрание, в това число и председател. Колев обясни, че тъй като няма уредба, оповестяването на парламентарните групи може да се случи по различен начин - „могат да овластят председателстващия да ги обяви, могат самите те се оповестят от трибуната на НС, а могат и да изпратят писмо до президента, че са формирали такива, за да започне връчването на мандатите от негова страна”.

Борисов: ГЕРБ-СДС ще внесе две питания до Конституционния съд

По темата дали Висш съдебен съвет с изтекъл срок може да избира главен прокурор Колев каза следното: „Смятам, че Конституционният съд ще каже, че ВСС с изтекъл мандат може да упражнява функциите си”.

По отношение на забрана народен представител да заема ръководни постове в парламента Колев каза, че Конституционният съд вероятно няма да допусне такава практика.

По темата за произнасянето на КС за правомощията на президента да съставя служебно правителство експертът смята, че „ако следваме практиката на КС, той не допуска преразглеждане на дело, по което се е произнесъл”. 

За решението на КС за повторно преброяване на бюлетини в 1700 секции Колев смята, че това може да доведе до частично касиране до изборите, но не и до пълно такова. И подчерта, че може да се стигне до преподреждане на депутатите в парламента.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петрова