Това показва ново изследване на Университета в Рединг

97% от написаните с помощта на изкуствен интелект задания от студенти остават незасечени, което може да застраши бъдещето на цели професии. Това показва ново изследване на Университета в Рединг. А в 83% от случаите оценките на AI-генерираните работи превъзхождат тези на истинските студенти.

Кейт Бланшет е притеснена от въздействието на изкуствения интелект върху човечеството (ВИДЕО)

Според университетския преподавател Жюстин Томс в академична среда все по-често се прилагат софтуери, които да разпознават употребата на изкуствен интелект от студенти. "Не всички български университети разполагат с него, затова и много малка част от работите се хващат. Смятам, че няма нищо лошо да се работи с изкуствен интелект, ако се прави умно и по правилен начин, и най-вече разумно. Трябва да говорим за грамотност по отношение на ИИ, а също и да имаме морален кодекс в академичната общност.  Насърчавам редакцията от страна на студенти след употребата на изкуствения интелект по дадено задание", заяви Томс. И допълни, че специфичното форматиране на български език лесно може да подскаже, че е употребен ИИ.

От своя страна технологичният адвокат Митко Карушков обясни, че за авторски права може да претендира човешко същество. "Продуктите, генерирани от изкуствен интелект не могат да имат претенции за това. Необходимо е създаване на етичен кодекс, който в ЕС вече е факт във вид регламент за изкуствения интелект. Върви и паралелен процес, в който се извършват корекции на текстове, генерирани с ИИ", заяви той.

Повече по темата гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петкова