Вижте историята на хората, приели за своя кауза да намалят пилеенето на продукти
Според доклад на ООН 17% от храната в магазините, домакинствата и ресторантите отива директно в кофата за боклук. Изхвърляйки храна, похабяваме и огромни количества вода, земя, енергия и човешки труд. В „Историите на Мария Йотова“ се срещаме с трима българи, които са приели за своя кауза да намалят количествата храна в боклука.
„Изхвърляме страшно много храна. По последни данни на Евростат за 2022 година 93 килограма на човек се озовават в боклука. По-страшното е, че половината от тази храна идва от домакинствата”, твърди Биляна Константинова.
Инициатива се бори с пилеенето на храна (ВИДЕО)
По думите ѝ „късият отговор е, че сме разглезени”. „По-дългият е, защото сме свикнали да възприемаме, че имаме храна в неограничено количество, че е достъпна по всяко време, във всеки сезон, защото не планираме добре. Защото сме безхаберни какво имаме в хладилника си, какво слагаме на масата си и какво купуваме. Не оползотворяваме добре хранителните продукти, а лед това и остатъците”, подчерта тя.
За да се преборят с прекомерното изхвърляне на храна, преди 6 години се създават сайт. "Там има лесни рецепти – идеи за ястия, които могат да се приготвят вкъщи. И всеки може да си създаде списък за пазаруване, да изчисли, колко ще му струва всичко, колко ще може да сготви с купеното и какво ще може да направи с остатъците”, обясни Мила Кръстева. По думите ѝ с инициативата покупките се планират лесно и така храната, която изхвърляме, е по-малко.
Георги Николов подчерта, че „храната, която остава – може лесно да се спаси”. „Хранителните продукти, които изостават в хладилника – ние за по-кратко наричаме остатъци. Но те са с не по-малко хранителни свойства. Това че има парче от едно или друго.... то може да се вложи в ястие, което да е неочаквано вкусно”, категоричен е той.
Повече по темата гледйате във видеото.