Това ще даде възможност за сформиране на основните комисии

На дневен ред тази седмица е и правилникът на Народното събрание. За председател на временната комисия по казуса беше избран Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС. Предложения за промени дойдоха от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме Промяната - Демократична България“, „Възраждане“, „Има такъв народ“ и „Демокрация, права и свободи - ДПС“. Ето какви са те:

Заседанията на парламента да не започват от 9 ч., както е обикновено. Това предлагат народните представители от ИТН. Вместо това началният час да е или 10 ч. сутринта или заседанието да започва от обяд, като запазва 5-часовата си продължителност. Причината за предложението, по думите им, е натовареният трафик в сутрешните часове. И още от техните предложения - да се правят тестове за алкохол и наркотици в началото на всяка пленарна сесия и резултатите да се обявяват публично. При отказ от тестване - депутатите да бъдат отстранявани еднократно от заседание, а при положителна проба - от три.

„Възраждане“ пък предлагат председателските места в комисиите да се разпределят пропорционално между партиите. Това обаче би означавало и групата на Делян Пеевски да получи такива постове, въпреки че те обявиха, че няма да го направят още преди няколко седмици. Формацията предложи и на тържествените заседания да се слуша само Химна на България, не и този на Европа, както е в момента.

Предложението на ГЕРБ-СДС - университетските преподаватели в Народното събрание да взимат две заплати - една от парламента и друга от учебното заведение. ПП-ДБ пък внасят предложения за промени в правилата за попълване на регулаторите.

Група на „Демокрация, права и свободи - ДПС“ пък предлагат да има Комисия по електронното управление и държавна администрация. 

От „Продължаваме Промяната - Демократична България“ пък предложиха промени в правилата за попълване на местата в регулаторите. 

Изготвянето на правилника за организацията и дейността на Парламента ще даде възможност да бъдат формирани основните комисии, така че депутатите да започнат работа по същество. Очаква се и официално решение дали Народното събрание ще се събира извънредно, за да приеме Бюджет 2025 или това ще остане за първите дни на Новата година.

Задачите пред 51-ото Народно събрание: 36 нови законопроекта, два от тях спешни

Правилникът се очаква да влезе за разглеждане в зала във вторник.