Той почина на 29 декември на 100-годишна възраст

Тленните останки на бившия президент на САЩ Джими Картър пристигнаха във Вашингтон, където в продължение на три дни ще бъдат изложени в Капитолия преди погребението в четвъртък, предаде "Ройтерс". Обявен е и официален траур.

Покритият с флаг ковчег на Картър бе транспортиран от Air Force One до катафалка, украсена с президентския герб. Автомобилният кортеж се отправи към Мемориала на Военноморските сили на САЩ на „Пенсилвания авеню“, където тленните останки бяха прехвърлени на теглен от коне оръдеен лафет за погребалната процесия до Капитолия.

СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК

Двупартийна делегация от членове на Конгреса на САЩ отдаде почит на Картър в ротондата на Капитолия, предаде Асошиейтед Прес. Демократите Рафаел Уорнък и Джон Ософ представляваха родния щат на Картър. Присъстваха също вицепрезидентът Камала Харис, членове на кабинета на Байдън и трима от деветимата съдии от Върховния съд на САЩ - Джон Робъртс, Брет Кавано и Елена Каган.

Харис, лидерът на мнозинството в Сената Джон Тюн и председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън произнесоха речи, в които почетоха паметта на Картър, военната му служба и отдадеността му на обществото, включително практическия му принос за изграждането на домове за нуждаещи се чрез организацията Habitat for Humanity.

Почина 39-ият президент на САЩ Джими Картър

„Джими Картър беше твърде рядък пример за надарен човек, който действа със смирение, скромност и благост“, каза Харис, като припомни непретенциозния подход на Картър към общуването с избирателите. Той нощуваше в домовете на своите поддръжници, за да сподели с тях храната им и да ги изслуша“, каза тя.

Държавното погребение на 39-ия президент на САЩ съвпада с подготовката на Доналд Тръмп да поеме поста от Джо Байдън. Мерките за сигурност във Вашингтон са по-строги от обикновено. Капитолият е заобиколен от дълги километри огради.

Световни лидери изразиха съболезнования след смъртта на Джими Картър

Демократът Картър, който изкарва един мандат в Белия дом от 1977 г. до 1981 г., почина на 29 декември на 100-годишна възраст. Бившият производител на фъстъци от Джорджия се опитва да се справи със слабата икономика и заложническа криза в Иран, докато е на поста и не успява да спечели втори мандат в надпревара с републиканеца Роналд Рейгън. През изминалите десетилетия той печели репутация на ревностен хуманист и мнозина смятат, че се е справил по-добре в ролята на бивш президент, отколкото на настоящ. През 2002 г. му е присъдена Нобелова награда за мир.

Картър живя по-дълго от всеки друг президент на САЩ и прекара близо две години преди смъртта си в хоспис. Последната му публична поява беше на погребението на съпругата му Розалин през ноември 2023 г., където той седеше в инвалидна количка и изглеждаше изнемощял. През август внукът му Джейсън Картър заяви, че дядо му с нетърпение очаква да пусне бюлетина за кандидатката за президент на демократите Камала Харис.

Тръмп ще поеме властта при свалени наполовина знамена

Байдън нареди знамената на правителствените сгради да бъдат свалени наполовина в продължение на 30 дни в знак на траур. Това подразни Тръмп, който заяви, че те не трябва да бъдат спуснати по време на встъпването му в длъжност. На пресконференция в „Мар а Лаго“ Тръмп отново изрази желанието си да си върне контрола над Панамския канал, който Картър отстъпва на Панама по време на своето президентство.

Очаква се и Байдън, и Тръмп да присъстват на погребалната служба за Картър в четвъртък. След това тленните останки ще бъдат транспортирани обратно към дома му в Джорджия. По-късно същия ден той ще бъде погребан в родния си град Плейнс.

Редактор: Станимира Шикова
Източник: Владимир Арангелов, БТА