Петър Икономов разбира за проблема, когато се завръща в родното Оряхово

Отведен от баща си в Америка през 60-те години на миналия век, преди две години Петър Икономов от Оряхово решава да се завърне в родния си град, където да изживее старините си. У нас обаче го очаква изненада. Оказва се, че той отдавна не е български гражданин. Гражданството му било отнето веднага след напускането на Народна Република България. Днес Петър има право да го възстанови, но след процедура, която по думите на 74-годишния мъж не е по силите му.

С появата на новите технологии и ръста на промишлеността, малко преди въвеждането на акта, който ограничава вълните имигранти предимно от Южна и Източна Европа, през 20-те години на миналия век в САЩ пристига и Петър. В търсене на по-добро бъдеще българинът от Оряхово живее в Бъфало, Чикаго и Лос Анджелис. Работи по изграждането на железопътни линии, където среща Дан Колов. „Дан Колов по онова време е бил толкова силен, че хващал релсата от купа, слагал я на рамото си и ходел по пътеката, по която редили релси”, разказва Петър Икономов.  

Българско гражданство - само ако знаеш български език

Истории като тази той слуша от дете. Появява се на бял свят, когато баща му се завръща в България за кратко и среща майка му. Той е член на БКП, но преди 9 септември, времената за семейството са трудни. Когато решава да се върне в Америка заедно с тях, малкият Петър е вече на 16. Майка му отказва, но той и баща му – вече американски гражданин, потеглят. „Баща ми каза: „Аз те извадих от Оряхово, извадих те от България, защото ако те бях оставил, щяха да те убият”, спомня си мъжът.

Годините минават, а Петър се установява в Лос Анджелис. Работи в сервиз за каросерия на автомобили, където създава чудеса. Първо е служител, а после – собственик. Работата е страстта на живота му. Създава семейство. Раждат му се две дъщери. Времето тече, пенсионира се и преди две години решава да се завърне у дома в Оряхово, за да приключи живота си там, където е започнал. Но го очаква изненада - няма гражданство. Отнели му го още през 1971 г., обяснява Веселка – негова съседка, която направила справка в Министерството на правосъдието. А в заповедта за лишаване от гражданство фигурирали имената на още десетки други като него. „Ходих в общината, ходих и в полицията. Писах писма къде ли не. Търсихме помощ”, споделя Веселка Цекова.

Атанасов оглави комисията, която ще проверява за неправомерно предоставяне на българско гражданство

Отговорът навсякъде е един и същ: Петър трябва да кандидатства за възстановяване на българското си гражданство, като подаде документи, с които трябва да се сдобие в САЩ. Пътуването до там обаче вече е непосилно за мъжа. Екип на NOVA потърси Петър и баща му в Комисията по досиетата. За Петър информация няма. За баща му обаче са налични картони за дела, но папките са празни. “Характерна за времето история! Министерството на правосъдието е раздавало правосъдие по съветски образец. Няма как да търсим някаква логическа връзка. Налице са отнето българско гражданство, конфискация на имоти, присъди”, твърди Екатерина Бончева, член на Комисията по досиетата.

Тя работи в Комисията от 17 години. Има лична история в семейството си, сходна на тази на Петър. Питаме я защо тези хора са били лишавани от гражданство и какво пише в досиета на Държавна сигурност? „Тези хора са били наричани „невъзвращенци”, „изменници”, „бегълци”. В документите на ДС този мощен поток от хора се разделя на две. Единият етап е от 1944 до 1972 г. – той засяга хората от политическия и икономическия елит. Вторият е от 1972 до 1989 г. и касае техните наследници и икономическата емиграция. Бягали са с влакове и скрити в камиони, с фалшиви документи. Минавали са през сухопътни и морски граници. Имаме доста документи, свързани с това, че хора и на партийни позиции по една или друга причина са бягали от България. Всички, които са напуснали страната - легално или нелегално, са отказали да се върнат обратно зад Желязната завеса”, разказва още Бончева.  

Повече по темата гледайте във видеото.