NOVA прави проверка в района на житницата на България

Нова година посрещнахме с нови цени на хляба, но и не само. С колко ще се увеличи перото в семейния бюджет за насъщния, проверяваме в житницата на България. В търговската мрежа в Добричко най-масовият хляб вече се продава за около 2 лева.

Търговците разказват, че няма спад в продажбата на хляб. „Не, не се лишаваме, всеки ден се купува по един хляб. Не е добре така да се повишават цените”, казват клиентите. Други пък разказват, че не консумират голямо количество хляб, но въпреки това увеличението в цените им се струва голямо.

Кукушева: Нулевото ДДС ликвидира сивия сектор при хлебопроизводителите

Производителите калкулираха в цената на хляба връщането на ставката от 20% ДДС от 1 януари.
„До нова година беше 1,35 лева доставна цена. Сега е 1,60 лева доставна цена, което е точно 20% - 20% ДДС. Нищо друго отгоре не сме слагали. И с всички колеги в района, ние сме сложили 20%. Въпросът оттук нататък е друг - колко надценка слагат търговските обекти”, коментира председателят на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите в Добрич Тодор Няголов.

Каква е причината за поскъпването на много хранителни продукти

В един от магазините в Добричко тя е 20 на сто. „Това е крайно недостатъчно да покрие нашите разходи. И минималната работна заплата, обектите имат наеми, които не са никак малки. Увеличението в цената на тока, всичко това натоварва”, смята Аурелия.

Наблюденията на хлебопроизводителите обаче са други. „Определено се слага между 40% и 50% надценка. При доставна цена 1,60 лева за един хляб, се продава за 2,20 лева”, посочва Няголов.

Според зърнопроизводителите, поскъпването не е обосновано от връщането на ставката на ДДС. „Това беше опит по време на Коронавируса да бъде спасен този отрасъл. Това е истината. Тогава цената на хляба не падна. Какво в момента се случва на пазара – ако говоря, като производител на земеделска продукция, цената на пшеницата не е по-различна, отколкото беше м.г., т.е. цената на хляба в момента не зависи от цената на пшеницата, но пък приключвайки 2024 г. чисто икономически натрупахме страшно много увеличения по отношение на 2025 г.”, посочва председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова.

Цената на хлебната пшеница се задържа на нивата от около 420 лева за тон, но пък брашното вече се покачи. „Най-обикновеното за хляба е в рамките на 77 – 84. Там различните мелници имат различни цени, но това е цена без ДДС. С ДДС-то вече отива около 1 лев”, добавя Няголов.

С новите разходи за режийни, заплати и данъци, увеличението на хляба едва ли ще се спре с тези 20%. „Изчакваме да видим как ще завърши месец януари, какви ще бъдат цените на ток, на газ, на вода, на горива. Предполагам ще има някакви корекции, дай, Боже, да са надолу”, добавя още Няголов.

„Януари месец се натрупаха страшно много разходи и в сектор зърнопроизводство, убедена съм и у колегите от хлебопроизводството, които трябва да бъдат по някакъв начин платени и те ще бъдат, казвам го като потребител - те ще бъдат платени от потребителите”, казва още Жекова.

Засега увеличението не може да събори семейния бюджет, смятат хлебопекарите. „По мои изчисления максимум 15 – 16 лева на месец с цената на хляба се оскъпи бюджета на едно семейство”, казва Няголов.

Репортер: Надежда Карапанчева

Повече по темата гледайте във видеото.

Редактор: Виктория Гетова