Снимка: iStock
Коментар по темата на Петър Киров от инициативата AirBG
Измервателните станции показаха замърсяване на въздуха до 3 пъти над нормата. Сред взетите мерки са ограничаване на отоплението на твърдо гориво в части от София и ограничаване на старите автомобили в центъра. Нищо от това, обаче, не дава желаните резултати. В студиото на „Социална мрежа” Петър Киров от инициативата AirBG представи рисковете, които мръсният въздух създава за всеки от нас.
Мръсен въздух в много райони у нас
„Южният вятър постепенно премахна замърсяванията и днес над 450 станции в София показват вече и зелен индикатор. Ако утре сутринта падне мъгла, отново ще имаме мръсен въздух”, каза Киров.
Той обясни, че проблемът с мръсния въздух е, че повечето хора живеем в градове, които са в котловини. „В големите градове мръсният въздух заедно с всички замърсявания от колите се стеле ниско над земята. Не можем да избягаме от това, но можем да го намалим. Последните данни показват, че почти 50 души на ден си отиват в България заради мръсния въздух. Това е един автобус”, обясни Петър Киров.
Мръсният въздух влияе на всички системи и органи, изтъкна той. „Микрочастиците преминават дори и през маските и се натрупват в определени депа в организма”, допълни специалистът. Той акцентира върху опасностите от азотния диоксид, от който потърпевши са най-вече децата.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Весела Веселинова