„В момента регламентацията у нас е изключително сложна“, допълни Стефка Георгиева

По официални данни едва 36 000 души или 1.4% от всички наети, работят на непълно работно време. Но тази сфера в България не е регулирана добре, което дава възможност да присъства по-засилено в сивия сектор. „Необходима е законодателна инициатива“, заяви зам.-председателят на Българската конфедерация по заетостта Георги Първанов.

„В момента регламентацията у нас за почасова работа е изключително сложна както за работодателите, така и за търсещите. Това наложи да създадем платформа, в която търсещият работа да може лесно да намира такива фирми. Достигаме до време, в което се налага да преосмислим законовата ни уредба и дали частичната заетост е добре регламентирана“, заяви основателят на платформата Pochasovo.bg Стефка Георгиева.

Средната брутна заплата в България на час - над 10 лв.

„Минималният процент на работещи, по мнение на Конфедерацията ни, би бил поне 100 хиляди, които да са на регламентирана временна заетост“, посочи той, като уточни, че у нас временната заетост подлежи на лиценз, който струва около 200 000 лв.

„В Германия, например, има четири вида договори и не всеки от тях подлежи на осигуровки за работещия – до 520 евро можеш да работиш на mini job договор“, разказа Георгиева. Според Първанов това спестява и разходи за работодателя.

В Нидерландия 46% от заетите работят на почасова основа, във Франция са 15 на сто, а в Испания - 25%. Обаче в България работещите на граждански договор са 0.6 на сто.

Редактор: Камена Георгиева