Темата коментира психотерапевтът Елена Димитрова-Ангелова
Двойките с репродуктивни проблеми у нас се увеличават, а с това расте и необходимостта от подкрепа в борбата им за свое дете. Стресът и напрежението са едни от враговете на репродуктивното здраве, но често поредицата от неуспешни опити и неоправдани надежди само влошават емоционалното състояние на двойката. Именно тук на помощ, освен специалистите по асистирана репродукция, идват и психолозите, които имат силата да вдъхнат кураж на бъдещите родители.
"Почти 150 000 са двойките с репродуктивни проблеми в България. А колко са тези, които не са част от статистиката, не ми се мисли", заяви в предаването "Социална мрежа" по NOVA News психотерапевтът Елена Димитрова-Ангелова.
По думите ѝ липсата на дете "се отразява на начина, по който човек се чувства". "А оттам се отразява и на качеството на живота. На личността, на двойката, на цялата семейна система. Така че това е огромен проблем, който е свързан с много емоции и то доста често - негативни. С тъга, с болка, с усещане за несправедливост, с много гняв. И понякога този път изглежда безкраен за този, който го върви", обясни психотерапевтът.
И допълни: "Ако трябва да кажа какво е общото между хората с репродуктивни проблеми - това е, че липсата на дете става фигура. Огромна фигура в живота на хората, на човека, на жената, на семейството ... и всички останали неща губят своето присъствие. Тоест имаме фокус, фиксация върху липсата. И присъствието на всичко останало започва да губи своето значение".
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Станимира Шикова