За промените, които касаят потребителите, говорят Жанет Найденова и Богомил Николов

20 милиона пратки от Китай са пристигнали в страната ни само за година. Потребителите на двете най-големи платформи за стоки са над 45 милиона души. Съмнителното качество на дрехите, както и несправедливата конкуренция провокира Европа в обмисляне на по-строг контрол и мита върху пратките. За промените, които касаят потребителите, говорят председателят на българската е-комерс асоциация Жанет Найденова и изпълнителният директор на Асоциация „Активни потребители“ Богомил Николов.

„Тази статистика, с която ние разполагаме, е много плашеща. 43% от пратките, които са изследвани, съдържат токсични химикали, които са 428 пъти повече над допустимата норма за Европейския съюз. В момента, в който облечете дрехата имат директен достъп с химикалите“, заяви Найденова и уточни, че същата е ситуацията при обувките.

Разследване на NOVA: Тонове опасни химикали изчезнаха от складове в Перник

Междувременно данни показват, че над 70% от европейските потребители пазаруват онлайн, а стоките от китайските сайтове са особено атрактивни заради в пъти по-ниските цени на редица артикули. Едно от предимствата на тази търговия до момента беше, че пратки до 150 евро не се обмитяват.

Според Николов обаче стандартите на Европа са най-тежките и трудните за изпълнение. „Когато един китайски производител прави стока, той е свикнал да работи по техните ниски стандарти. Съответно ако дадена дреха може да бъде оцветена с по-евтина боя, той ще го направи с нея, за да запази по-ниската цена“, обясни той.

Повече гледайте във видеото.

Редактор: Камена Георгиева