19 000 чужденци са били експулсирани от Обединеното кралство

Властите във Великобритания съобщиха, че са арестували стотици нелегално работещи чужденци и разпространиха кадри как някои са товарени на самолети за връщане в родината им. Сцените много приличат на тези в САЩ, където след идването на власт на Доналд Тръмп, се извършва масово депортиране на нелегални имигранти.

Британските власти не съобщават националността на хората, които арестуват и не харесват сравненията, които английските медии правят с акциите на администрацията на Тръмп срещу нелегалната имиграция. Въпреки това се забелязват някои прилики. Английската полиция е атакувала автомивки, салони за красота, малки магазини и барове, в които е известно, че се трудят чужденци без документ, даващ им право на престой и легална работа във Великобритания. След Brexit в това положение се оказаха и някои българи, които нямат необходимата квалификация и познания по английски, за да получат трудова виза. Нека видим

19 000 чужденци са били експулсирани от Обединеното кралство през последните седем месеца, като само през януари са арестувани над 600 незаконни работници, което е двойно повече спрямо първия месец на миналата година. Властите казват, че акциите им са насочени, не толкова към дошлите нелегално на Острова, а към организираната престъпност, която ги подтиква да го правят с обещания, че е лесно да се проникне с надуваеми лодки в Обединеното кралство и да се живее незаконно.

Хаос от верижни катастрофи след снежна буря в Швеция, над 100 души са в болница

„Трябва да направим много повече. Необходимо е да разберем колко наистина обширна и жестока е тази престъпна индустрия, защото тя действа от паричните пазари на Кабул, през хълмовете на Кюрдистан и минава през цяла Европа, през Западните Балкани и Средиземно море“, посочи вътрешният министър Ивет Купър.

Купър на няколко пъти посочи България, докато представяше ново законодателство срещу нелегалната имиграция в британския парламент. Стана ясно, че страната ни е сред европейски държави, на чиято помощ Великобритания разчита, за да бъде спрян трафикът на хиляди хора през Ламанша.

„Винаги трябва да даваме своя принос, за да помогнем на онези, които бягат, защото са преследвани. Така направихме с Украйна, с Афганистан и това ще продължи да бъде важно за нас. Но никой не трябва да тръгва на такова опасно пътуване с лодка през Ламанша и да бъде експлоатиран от престъпни банди, които печелят огромни суми пари, стотици милиони лири. За да го правят, те излагат човешки живот на риск и подкопават нашата гранична сигурност. Защото, честно казано, правителствата, а не бандите, трябва да решават, кой да влиза в страната ни“, допълни Купър.

Британските власти са пуснали онлайн реклама във Виетнам, чиято цел е да обезсърчи хората да идват нелегално на Острова. Подобни ще се завъртят и в други държави, от които пристигат много имигранти, като Албания например.