Снимка: iStock
Руските сили окупират територии, на които са разположени близо 40% от ресурсите на страната
Според данните на Украйна, цитирани от "Ройтерс", страната има находища на 22 от 34 минерала, определени като критични от Европейския съюз, включително редкоземни елементи като лантан, церий, неодим, ербий и итрий.
Кои са критичните метали на Украйна и защо Тръмп ги иска
Преди избухването на войната с Русия, Украйна беше ключов доставчик на титан, изкарвайки около 7% от световното производство. Страната твърди, че разполага с 500 000 тона запаси от литий и една пета от световния графит. В момента обаче руските сили окупират територии, на които са разположени близо 40% от ресурсите на Украйна.
„За критични Европейският съюз, Щатите и целият свят напоследък считат една голяма група химични елементи, повече от половината от Менделеевата таблицата, които не са чак толкова редки. Те биват критични поради нарасналото им търсене. Това е в резултат на бързо развиващите се технологии и тяхното приложение”, заяви доц. Светослав Георгиев, директор на Геологическия институт на БАН.
„Не само Америка иска тези суровини. Европейският съюз има много постоянна политика и още през 2021 година сключи стратегическо споразумение с Украйна. Не само за проучването за критични суровини, но също за целия цикъл на доставка, преработка и рециклиране. Просто САЩ е следващата голяма икономика, която се интересува от тези суровини”, добави проф. Ирена Пейчева от Геологическия институт на БАН.
Редактор: Цветина Петкова