„Алармираме за проблема с арбитражите от 2017 г.”, уточни той

Да се въведе регистър на арбитражните съдилища и арбитражите „ad hoc“ - за това призова в студиото на „Здравей, България” Ивайло Дерменджиев, зам.-председател на Арбитражния съд при БТПП след казуса с имотната измама, в която беше въвлечена 89-годишна жена. Припомняме, че журналистът на NOVA Вероника Димитрова ни разказа за случая на пенсионерката от София, която може да остане на улицата. Твърди се, че покойният ѝ син е подписал предварителен договор за покупко-продажба на апартамента, в който Янка Ушколова живее. По документи, месец преди да почине, мъжът е осъден от Софийския търговски арбитражен съд за неустойка от близо 800 000 лв. Негов единствен наследник е майка му, на която се прехвърля дългът. Той се появява след твърдение за предварителен договор за покупко-продажба на недвижим имот, който вече починалият мъж сключил със софийската фирма „Билд Комфорт 18” с управител Георги Атанасов. Преди дни той беше задържан.

„Арбитражът е институт, който съществува от векове. У нас се прилага на базата на закона за международния арбитраж, след това за търговския. За да отидете на арбитраж, трябва да има съгласие и на двете страни”, уточни Дерменджиев.

И допълни, че според статистиката броят на този вид съдилища е 44.

„Много от тях не работят. Ние от Българската търговско-промишлена палата и от съда, който е със 100-годишна история, алармираме за този проблем от 2017 г., когато се появиха измененията в Гражданско-процесуалния кодекс, които бяха провокирани от тогавашния омбудсман Мая Манолова. Тогава много потребители бяха осъждани от едни арбитражи. Вследствие на тези промени беше заличена фигурата на „потребителите”. Това означава, че те не могат да бъдат страни в разни производства. Въведе се санкция за арбитрите, които се произнасят по такива спорове”, обясни докторът по международно право.

Според Дерменджиев Инспекторатът към Министерството на правосъдието може да прави проверки на арбитражни съдилища. Той заяви, че правосъдният министър Георги Георгиев не е далеч от истината с твърдението, че е по-лесно да се открие Арбитражен съд, отколкото квартален магазин. И допълни, че по закон, за да бъдеш арбитър, трябва да имаш 8 години професионален стаж.

Правосъдният министър: Обявяваме война на имотната мафия

Припомняме, че днес се гледа мярката на Георги Атанасов, по-известен като Жоро Мазния. Прокуратурата ще поиска най-тежката мярка за неотклонение – задържане по стража.

От обвинението обясниха, че той е привлечен към наказателна отговорност за три случая, при които е ползвал неистински документи - пред Софийския търговски арбитражен съд, пред Софийския градски съд и пред частен съдебен изпълнител. Обвинението е за документно престъпление. Задържани са и още седем души - арбитри и членове на УС на Арбитражния съд.

„В СГС процедурата е формална проверка на обстоятелствата за издаване на изпълнителен лист. Нямаме съмнения по отношение правилността на действията. Предизвиква съмнения обаче цялата дейност на въпросния арбитраж. Има сериозни съмнения, че починали лица са подписвали тези решения”, обясни говорителят на Софийската градска прокуратура Николай Николаев.

Според него е възможно Георги Атанасов да извърши ново престъпление, ако не бъде задържан за постоянно.

„Има данни, че е съдействал за издаването на фалшиви лични карти и е участвал в престъпление, свързано с проституция”, поясни той.

Повече гледайте във видеото.