Снимка: iStock
Мария Черешева и Александър Кашъмов коментират темата
Доклад от проверка дали са водени дела "бухалки", причинили осъждане на прокуратурата по Закона за отговорността на държавата (ЗОДОВ), изненадващо се оказа тайна. Зам. главният прокурор Елена Каракашева отказа достъп до документа, като се мотивира, че става дума за служебна обществена информация, която е свързана с оперативната подготовка на актовете на органите и няма самостоятелно значение. Това сочат данни, предоставени от „Сега”. Темата коментираха адвокатът Александър Кашъмов и журналистът Мария Черешева в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS.
„Действително има дело за отказ на прокуратурата. Предисторията е, че Пловдивската прокуратура е дала анонс, че такъв доклад ще бъде изготвен, при това със съответен срок, а именно - това са случаите, в които пострадалите от такива дела, са водили други дела по ЗОДОВ, и съдът е приел, че претенцията им е основателна. След като прокуратурата е решила да изготви такъв доклад за собствените си дела, в които е била осъдена, е напълно логично и обществото да разбере за него. Но той се оказва тайна”, разказа Кашъмов.
Адв. Кашъмов за делата "шамари": Демокрацията не може да съществува, ако няма свобода на словото
Той посочи, че през последните месеци има поредица от заявления за достъп до информация от журналисти и граждански активисти, но такъв е отказван. „Твърди се, че Законът за достъп до обществена информация не е приложим”, допълни адвокатът.
Чершева каза, че „исканията за достъп до информация от прокуратурата са доста интересен експеримент, който може да си направи един журналист”. Тя обясни, че също е отправяла запитвания до няколко районни прокуратури във връзка с материал, по който е работела, но някои са предоставили информация, други не. „Как прокуратурата тълкува Закона за достъп до информация е много интересен въпрос”, каза още журналистът.
Кашъмов посочи, че по някои важни дела, като „Осемте джуджета”, „Барселонагейт” и други, няма информация за конкретен обвиняем. „По същия начин Борислав Сарафов се опитва да извади от достъпа до информация не само разследванията, но и предварителните проверки”, допълни адвокатът.
Черешева каза, че делата "бухалки" продължават. Тя допълни, че Европейската комисия е приела директива за делата „шамари” – залагат се минимални стандарти, а държавите членки могат да приемат по-задълбочено законодателство според нуждите им. И посочи още, че има и препоръки на Съвета на Европа, които много по-ясно дефинират какво би трябвало да съдържа такова законодателство.
„Най-важното е да могат такива дела да се прекратяват в ранна фаза”, посочи още журналистът.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина Петрова