Петър Славов и Бойко Найденов коментират решението

Още с вземането на решението за спиране на процедурата по избора на главен прокурор беше ясно, че то не е добре изпипано, доколкото със закон не може да се променят конституционните правомощия на Висшия съдебен съвет. За пореден път става ясно, че решенията на парламента идват ad-hoc, за да се угаси някакъв пожар, а не за да постигнат трайни и смислени резултати. Това каза Бойко Найденов, бивш директор на Националната следствена служба, в ефира на „Твоят ден” по NOVA NEWS.

Припомняме, че Върховният административен съд сезира Конституционния за спряната процедура, което се случи след жалбата на единствения кандидат за поста главен прокурор -  Борислав Сарафов. Административните съдии посочват, че промените, според които беше прекратен изборът, противоречат на Конституцията, в която е записано, че ВСС е самостоятелен и независим орган. Заради това, чрез променения съдебен закон, парламентът не може да изземе неговите правомощия да избира тримата големи в съдебната власт, мотивират се още от ВАС.

ВАС сезира КС относно прекратената процедура за избор на главен прокурор

Адвокат Петър Славов коментира, че Народното събрание е в пълните си правомощия да измени Закона за съдебната власт, включително и процедурата, по която ВСС избира тримата големи. И поясни, че искът за главния прокурор може да бъде отделен.

„Поставя се принципният въпрос може ли ВСС, мандатът на чиито членове отдавна е изтекъл, да кадрува и да прави предложения за избора на изцяло нови органи”, посочи още адвокатът. И запита защо чак сега съставът на ВСС е решил да сезира КС - около два месеца, след като беше депозирано това искане - и дали може да се направи паралел с избора на нов конституционен съдия.

ВСС прекрати процедурата за избор на нов главен прокурор

„Това са интересни въпроси, интересни съвпадения. Може да се види коя квота се попълва, от кой орган, който излъчва представител в КС. Дали не става дума за разпределение на силите, дали точно това не се е чакало и умишлено е имало забавяне известно време? В България нещата много рядко са случайни”, каза още Славов.

Найденов сподели, че не би искал да допуска, че се правят такива сметки, „но може да се търсят подобни предпоставки”.

Еврокомисарят Макграт категоричен, че ВСС и Антикорупционната комисия трябва да са в дневния ред за реформи

Визитата на еврокомисаря Майкъл Макграт в България

Позицията на Макграт, че ВСС и Антикорупционната комисия трябва да са в дневния ред за реформи е сигнал, че в България има важни нерешени проблеми, смята Петров.

Припомняме, че еврокомисарят беше на работно посещение у нас в понеделник. Визитата му беше част от годишния цикъл в областта на върховенството на закона — ежегоден процес, който улеснява диалога между институциите на ЕС, държавите членки и заинтересованите страни относно развитието на върховенството на закона.

Казусът с европрокурор Теодора Георгиева

Найденов каза, че „въпросът за политически натиск върху Георгиева остана във въздуха, въпросът за нейното назначение - също, тъй като единственият конституционно определен орган, който може да разследва, е Прокуратурата, а тя трябва да разследва себе си”.

Петров каза още, че Прокуратурата има достатъчно данни да се самосезира за това, че върху Георгиева е упражняван натиск. И запита защо се мълчи по този въпрос. Той посочи още, че трябва да се разследва и сигналът за набеждаване за оказан натиск.

Редактор: Цветина Петрова