Трима астронавти ще се завърнат на Земята, предавайки командването на друг

Астронавтът на NASA Дон Петит, заедно с космонавтите на „Роскосмос” Алексей Овчинин и Иван Вагнер, ще напуснат борда на Международната космическа станция на 19 април, събота, с космическия кораб Soyuz MS-26 и ще се завърнат на Земята.

Очаква се капсулата да се разкачи от модула Rassvet в 17:57 ч. източноамериканско време, а кацането с помощта на парашути ще се състои в 21:20 ч. (06:20 ч. казахстанско време, неделя) в степите на Казахстан, югоизточно от град Джезказган. Завръщането съвпада със 70-ия рожден ден на Дон Петит.

NASA ще излъчва на живо всички етапи от завръщането и съпътстващите събития в платформата NASA+.

Обратно към Земята: Блокираните от 9 месеца на МКС астронавти на НАСА поеха към дома (ВИДЕО)

Снимка: Getty Images

Церемонията по предаване на командването на станцията ще се състои в петък, 18 април, от 14:40 ч. източноамериканско време. Командирът на Експедиция 72 Алексей Овчинин ще предаде управлението на японския астронавт Такуя Ониши от JAXA (Японската агенция за аерокосмически изследвания), с което ще започне Експедиция 73 в момента на разкачването.

220 дни в орбита и над 93 милиона изминати мили

По време на мисията си екипажът ще е прекарал 220 дни в Космоса, обикаляйки Земята 3520 пъти и изминавайки общо 93.3 милиона мили (около 150 милиона километра). Soyuz MS-26 беше изстрелян и пристигна на станцията на 11 септември 2024 г.

Астронавтът, останал месеци в Космоса: Вината е по цялата верига

За Дон Петит това е четвърти полет в Космоса, по време на който той е бордови инженер в Експедиции 71 и 72. С тази мисия той достига общо 590 дни в орбита.

Алексей Овчинин също завършва четвъртата си мисия с общо 595 дни в космоса, а Иван Вагнер има 416 дни в две мисии.

След кацането – завръщане по домовете

След приземяването тримата ще бъдат транспортирани с хеликоптер до град Караганда, където се намира базата за възстановяване. Оттам Петит ще отпътува с самолет на NASA към Хюстън, а Овчинин и Вагнер ще се върнат в тренировъчната си база в Русия.

Редактор: Цветина Петрова
Източник: NASA