Снимка: iStock
Достатъчни ли са 2 738 лв. месечно за тричленно семейство, за да доближим средния стандарт в ЕС
Колко струва животът в България и в другите европейски страни? Достатъчни ли са 2 738 лв. месечно за тричленно семейство, за да доближим средния стандарт в ЕС? Темата в „Здравей, България” коментира заместник-директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Виолета Иванова.
"За сам човек е необходим нетен доход от 1521 лева на месец. Това означава, че брутният доход трябва да е 1960 лева", обясни Иванова.
По думите ѝ впечатление от приключилото тримесечно изследване на издръжката на живот на КНСБ прави значителният ръст от 3,2% в сравнение с предходното тримесечие. Според нея, ако през миналата година се е наблюдавал един по-занижен темп на нарастване в диапазон от 1,4 до 1,7 на сто - то през тази се забелязва 4,6-процентно увеличение на необходимите средства за издръжка на живота. Иванова обясни, че това се дължи на скока в цените на природния газ и електроенергията.
Издръжката на българина: Колко пари ни трябват, за да преживеем месеца
Поскъпнали са и 20-те жизненоважни продукта от потребителската кошница. "Прави впечатление, че цената на хляба е нараснала със 17%, което се дължи най-вече на възстановяване на ставката на ДДС", подчерта тя.
Иванова направи и сравнение на цените в други страни от ЕС. "В България при някои от продуктите има водеща цена - при ориза, при краставиците. Направили сме сравнение с 6 държави от еврообщността. При нас тези продукти са по-скъпи", заяви заместник-директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.
Темата за издръжката на живот в предаването „Твоят ден” по NOVA News коментираха и финансистът Людмила Елкова и икономическият анализатор в Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ Петър Мишев.
Мишев обясни, че в изчислената сума за месечния доход на един човек, е включен частично и наемът на жилище. По думите му чистата сума от 1521 лева е изчислена на базата на различните видове хранителни и нехранителни стоки и услуги. „Това, което сме изчислили е сума, която позволява един приличен начин на живот. Не говорим за някакъв аскетичен живот. Става дума обаче за живот,който ограничава някакви странични дейности, като например спортуване или специфичен хранителен режим”, заяви той.
Елкова коментира, че изнесените данни от КНСБ за издръжката на живот са „ѝ се сторили по-ниски от очакванията ѝ”. „Очаквах да са малко по-високи. Инфлацията е ясна. Всички пазаруваме и виждаме какви са цените”, посочи тя.
Целия разговор гледайте във видеата.
Редактор: Станимира ШиковаПоследвайте ни