Според Росица Макелова темпът на нарастване на възнагражденията у нас не е достатъчен

Необходимият чист доход за издръжка на работещ е 1521 лв., за семейство с дете – 2738 лв. На този фон почти 1,6 млн. наети лица са с осигурителен доход под заплатата за издръжка за един работещ от общо 2,6 млн. осигурени. Означава ли това, че повече от половината работещи имат финансови затруднения?

„Данните сочат, че заплатите растат. Това е благодарение и на синдикалния натиск. Хората се синдикализират и заявяват какво искат като доход. С COVID кризата имаше силна инфлация. През 2022 г. заплатите не успяха да покрият инфлацията и загубиха покупателната си способност. През 2023 и 2024 г. виждаме, че възнагражденията започват да растат”, коментира научният секретар в Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ Росица Макелова в предаването „Социална мрежа” по NOVA NEWS.

Добрин Иванов: Българските домакинства стават по-богати

Експертът обясни, че това, което не достига на страната ни, е темпът на нарастване на заплатите.

„Минималните работни заплати в Европа не са „замръзнали”. В България МРЗ има осезаем ръст – 15% на годишна база, което е един от най-високите ръстове в ЕС. Държави, които са постигнали ръст на минималните работни заплати от 1000 евро, също отчитат ръст на годишна база с над 5%”, добави Макелова.

Според нея увеличаването на минималната работна заплата води и до ръст на останалите доходи.

„Причините за недоволството са доходите по отношение на работещите в обществения сектор. Прогнозите от служебния кабинет бяха за 10% хоризонтална политика на всички сектори, които са на държавна издръжка. Но с идването на новото правителство, се прие политика от 5% ръст на доходите, което за КНСБ е абсолютно неадекватно”, посочи Макелова.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Виктория Гетова