Природното бедствие припомни и за земетресението в Пернишко преди 13 години, когато стотици сгради бяха засегнати

След труса в Турция, отново се повдига въпросът сигурни ли са сградите, в които живеем и отговарят ли на изискванията. Природното бедствие припомни и за земетресението в Пернишко преди 13 години, когато стотици сгради бяха засегнати от силния трус.

За земетресението в Пернишко през 2012г. - хората от най-засегнатото село - Дивотино все още си спомнят със страх. Преди 13 години след силен трус почти всяка къща там е сериозно засегната. А днес равносметката е следната:

"1400 лева, бях ги осъдила за 8000 и не ми ги дадоха. Ако стане земетресение ще ме затрупа. Всичко се разпада", разказва Иванка Живкова.

Заради силния трус по къщата на Иванка има сериозни щети, а парите, които държавата ѝ дава са недостатъчни, за да оправи.

"Долу гредите са счупени, подпори са сложени и не смея да ходя, падат гредите по средата", казва Иванка.

Подобна е съдбата и на други от селото.

Доц. Александър Радулов: Земетресението в Истанбул е 10 пъти по-малко от прогнозите за трус в района

"Спал съм си, земетресение, разлюля се, ама какво, имам вяра, не се плаша. Като погледнах - това е, какво да направя", обясни мъж от селото.

"Това, което беше много интересно да установим при земетресението преди около 10 години в Пернишко е, че сградите, които бяха строени без проект, от майстори - те имаха сериозни проблеми,  до тях стояха сгради, които въобще нямаха абсолютно никакъв проблем по отношение на пукнатини и др." каза проф. Димитър Назърски, УАСГ.


След 2012г. страната въвежда европейските норми за проектиране на строителни конструкции.

"Една от основните причини за опасности при сградите е оформянето на гъвкави долни етажи, това са партерните етажи, на които се освобождават. Този процес започна след 1990 г. Неносещи стени в една сграда не съществуват, особено за сградите, които са строени през този период, защото при първите тласъци на земетресението голяма част от енергията се поема от условно неносещи елементи", разясни инж. Георги Кордов, специалист по земетресения.

За да се понижи риска, експерти предлагат и промяна в закона за устройство на територията, а именно при последващи преустройства в дадена сграда да се изисква съгласието на етажната собственост. От Дирекцията за Национален строителен контрол припомнят, че след 1987г. са въведени по-строги правила при проектирането на сгради срещу земетресения.