Александър Въчков за детските спомени, над 15 000 комикса в колекцията си и силата на рисувания разказ в българската култура
Стотици хиляди деца от времето преди падането на Желязната завеса израснаха с комиксите на списание „Дъга“ и френския „Пиф“. Но рисуваните истории навлизат в България още през 40-те години чрез страниците на вестниците и специализираните издания.
Александър Въчков се е посветил на комиксите. С дипломи по история и от Художествената академия, като дете, което се радва на рисуваните истории, днес той сам ги създава.
„Любовта ми към комиксите се зароди още от дете. Тогава бях изкушен от всякакви рисувани истории“, каза в „Офанзива“ докторът по изкуствознание и колекционер на комикси Александър Въчков.
По думите му, когато излязъл първият брой на „Дъга“, негов приятел му казал, че излязъл „Пиф“ на български. Към днешна дата е притежател на една от най-големите колекции на комикси в България – над 15 000. Той подчерта, че това се равнява на поне две нови коли.
Авторските комикс герои на Калина Николова
Най-екзотичният комикс, който притежава, е индийски. Въчков притежава комикси от цял свят. По думите му, филипинските били много интересни.
В Китай комиксите започнали да се развиват в края на 90-те години, но много бързо набрали популярност. Там бил и най-впечатляващият музей на комикса, който бил виждал.
„Комиксът за „Спартак“ реално е черно-бял, но е с жълта подложка, защото не са могли да го оцветят за срока, когато е трябвало да бъде принтирано. Оказва се, че с този графичен стил стои много добре“, каза Въчков.
„ЕЛЕМАГ“ е типичен комикс за една интересна епоха – за кан Тервел. В същото време сюжетът е доста приключенски. Историята е много интересна. Поредицата приключва поради конюнктурни съображения, защото тогава имаме много добри отношения с арабските страни, а в исторически план се стига до сблъсък“, подчерта той.
Семейната история на Александър Въчков е също толкова цветна, колкото и хобито му. Корените му са в днешна Северна Македония. По думите му прадядо му се преселва във Видин преди Балканската война.
Представете си в какъв касов хит би се превърнал филм за българското средновековие, в който Добромир, българин, изучил източните бойни изкуства, живее в последните години на Второто българско царство и се включва в борбата с османските нашественици.
Цялото интервю гледайте във видеото.
Последвайте ни