По думите му правителството действа при силно геополитическо напрежение
За първите си сто дни кабинетът "Желязков" успя да приеме бюджета на държавата, което в текущата ситуация беше абсолютен приоритет. До известна степен успя и да успокои страстите, които бушуват в последните пет години, забелязва се успокояване на политическия процес. Кабинетът работи успешно за основната си цел - присъединяването ни към еврозоната. Това каза в ефира на "Денят на живо" политологът проф. Огнян Минчев.
100 дни управление: Спечели ли доверие и одобрение кабинетът "Желязков"
Първото изпитание пред правителството беше вотът на недоверие, внесен от „Възраждане” и подкрепен от „Величие” и МЕЧ. Мотивът беше системен провал на кабинета във външната политика. 54 народни представители гласуваха „за”, а 150 бяха „против”. На 17 април беше гласуван и вторият вот на недоверие срещу кабинета „Желязков”. Вносителите бяха партиите МЕЧ, "Възраждане" и "Величие", а основен мотив бе корупцията.
По думите му правителството работи при силно геополитическо напрежение. "Партиите, които се обединиха зад исканията за вот на недоверие, съвсем очевидно защитават руски геополитически интереси. Те са свръхмобилизирани с цел осуетяване на присъединяването ни към еврозоната. Най-вероятно този натиск ще се засилва, защото това деяние е успешен институционален край на членството ни в ЕС. Това, от своя страна, значи, че сме реализирали напълно своите интереси и интеграция.
На този фон от ДПС-ДПС решиха да оттеглят подкрепата си за кабинета „Желязков“. Това се случи след съвместно заседание на парламентарната група и Централното оперативно бюро. Мотивите - институциите се използват за репресии, а съдебната система била все по-зависима. Стана ясно и че от "Величие" готвят нов вот на недоверие, който отправиха заявка да внесат след няколко дни. Основен мотив ще бъде кризата с боклука.
Според него оттеглянето на групата на Чакъров от управляващото мнозинство е направило кабинета по-зависим от "ДПС - Ново начало". "Съществуването на правителство на малцинството може да използва ситуационно мнозинство само с групата на Пеевски - крехко условие за съществуването му в перспектива. ПП-ДБ е друга възможност за укрепване на проевропейската визия, но тя няма да подкрепя кабинета заради дълбоките си принципни разногласия с ГЕРБ и подкрепата на "ДПС- Ново начало".
"Да, България" избра двама съпредседатели
"Да, България" избра двама съпредседатели - Ивайло Мирчев и Божидар Божанов. Това стана по време на Четвъртата национална конференция на партията. Съпредседателите ще имат трима заместници, които ще бъдат избрани на Национален съвет на формацията.
Мнението му за това решение е, че вероятно е аргументирано. "Да, България" е сложна партия, членовете са предимно интелектуалци със собствено мнение, което трудно бива удовлетворено, затова сигурно те са двама. Най-вероятно се дава възможност за по-голяма гъвкавост в позициите, някои от които доста категорични", каза още той.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина ПетковаПоследвайте ни