Бизнесът с недвижими имоти, изкуственият интелект и сътрудничеството в областта на енергетиката са очакваните основни цели на визитата

Американският президент Доналд Тръмп започна визитата си в Близкия изток, която мнозина анализатори определят като историческа.

⇒ Стопанинът на Белия дом реши да посети три страни - Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства. Това са места, където организацията „Тръмп”, управлявана от двамата по-големи синове на президента, разработва грандиозни проекти, свързани с бизнеса с недвижими имоти. Те включват висока кула в Джеда, луксозен хотел в Дубай и голф игрище и комплекс с вили в Катар, пише АП.

Тръмп се опитва да демонстрира, че неговата стратегия за международна политика носи дивиденти, тъй като е изправен пред критики от демократите. Те твърдят, че поведената от него „глобална търговска война” и подходът към войната в Украйна отдалечават САЩ от съюзниците им.

⇒ Очаква се по време на визитата си в Близкия изток Тръмп да обяви сделки с трите богати държави, които ще засегнат изкуствения интелект, разширяването на енергийното сътрудничество и може би нови продажби на оръжия за Саудитска Арабия. Администрацията на американския президент преди седмици обяви първоначално одобрение за продажбата на ракети въздух-въздух на стойност 3,5 милиарда долара за изтребителите на Рияд.

⇒ Тръмп пристигна в Близкия изток в момент, когато неговите най-големи регионални съюзници - Израел и Саудитска Арабия, съвсем не одобряват неговия подход.

Преди пътуването Тръмп обяви, че Вашингтон спира продължилите почти два месеца въздушни удари срещу йеменските хути, като каза, че подкрепяните от Иран бунтовници са обещали да спрат да атакуват кораби по жизненоважен глобален търговски път.

Администрацията на американския президент обаче не уведоми за решението си Израел, която е мишена на хутите. „Израел ще се защитава сама. Ако нашите американски приятели се присъединят, ще бъде още по-добре”, каза израелският премиер Бенямин Нетаняху миналата седмица.

⇒ Това беше последният пример за действия на Тръмп, които оставят Тел Авив в неведение за преговорите с общи противници. През март Нетаняху не беше уведомен за разговорите с „Хамас” за войната в Газа, допреди те да започнат. Нетаняху също така разбра за продължаващите ядрени преговори между САЩ и Иран, едва когато Тръмп съобщи за тях при срещата си с израелския премиер в Овалния кабинет миналия месец.

Сега, фактът, че Израел не фигурира в списъка с дестинации за близкоизточното си пътуване на Тръмп, анализатори определят като „знаменателен”.

⇒ Междувременно американският президент се надява да поднови усилията си от първия мандат за нормализиране на отношенията между големите сили в Близкия изток, Израел и Саудитска Арабия. Тръмп работи и за подписването на Авраамовите споразумения през 2020 г., които доведоха до съгласието на Судан, ОАЕ, Бахрейн и Мароко да нормализират отношенията с Израел.

Но Рияд даде да се разбере, че в замяна на това иска гаранции за сигурността от САЩ и помощ за ядрената програма на кралството и напредък по пътя към признаването на палестинска държава.

Миналата седмица престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бил Салман се срещна с палестинския вицепрезидент Хюсеин ал-Шейх в Джеда. Според Хюсеин Абдул-Хюсеин, научен сътрудник във Фондацията за защита на демокрациите, цитиран от АП, престолонаследникът изглежда сигнализира на Тръмп, че кралството иска да види напредък по темата с палестинската държавност.

Редактор: Маргарита Стоянчева