Причината - поредни случаи на поругаване на български национални символи

Извънредният и пълномощен посланик на Северна Македония Агнеза Руси Поповска беше извикана на среща в Министерството на външните работи от генералния директор по европейските въпроси Йордан Първанов, за да ѝ бъде връчена протестна нота, в която българската страна изразява сериозно безпокойство и загриженост от поредни случаи на поругаване на български национални символи на територията на съседната държава. Това заявиха от ведомството на сайта си. 

„На 4 май, часове след поставянето на венци на гроба на Гоце Делчев в църквата „Св. Спас“, е установено, че сред множеството положени венци единствено трикольорната лента с българския флаг е била премахната. В допълнение е бил извършен и пореден акт на вандализъм спрямо морената, дарена от България, която се намира в Парка на франкофонията в Скопие“, съобщиха от МВнР. 

Стотици българи и македонци отбелязаха Гергьовден на военния мемориал в РСМ

Министерството на външните работи посочи, че осъжда категорично подобни неприятелски действия. Със съжаление констатира, че идентични неприемливи посегателства са били регистрирани и в предходни периоди. Последното е показателно, за това че системното отсъствие на реакция на компетентните власти в Северна Македония допълнително подхранва превръщането на проявите на враждебност и вандализъм на антибългарска основа в устойчива тенденция.

„МВнР очаква властите на съседната страна да предприемат необходимите действия за установяване на извършителите на тези деяния и подвеждането им под отговорност, както и за своевременното възстановяване на паметника морена в автентичния му вид“, допълниха от ведомството. 

Редактор: Камена Георгиева
Източник: МВнР