До принудителното извеждане на партийците се стигна след серия жалби

ДПС около Ахмед Доган остана без централата, която ползва от 35 години. Представители на областната управа влязоха в сградата на столичния булевард „Александър Стамболийски” 45А, за да я запечатат. До принудителното извеждане на партийците се стигна след серия жалби и решения на административните съдилища. Сега пред ВАС има висящо дело може ли ДПС - ДПС да обитава емблематичната за тях сграда. До напрежение днес не се стигна, а следващото съдебно решение се очаква в близките две седмици.

Снимка: БГНЕС

В петък от парламентарната група на ДПС - ДПС обявиха, че са получили писмо от областния управител, в което той ги уведомявал, че трябва да напуснат централата си.

„По надлежния ред сме подали документи чрез областния управител до Министерския съвет, до регионалния министър, за да удостоверим, че ние обитаваме сградата по съответните договорни отношения и плащаме наема по надлежния ред. Включително и фактурата, която получихме за този месец”, каза заместник-председателят на ПГ на ДПС - ДПС Джейхан Ибрямов.

Заповедта е издадена на 2 май, а срокът за доброволно напускане е бил двуседмичен, уточняват от партията. Така се стигна до принудителното извеждане. „Изпълняваме административен акт - заповед на областния управител”, каза Любомир Борисов от Областната управа на София.

Областният управител на София - град Стефан Арсов не отговори на обажданията от екипа на NOVA.

„Наистина добронамерено помолихме държавните институции да не бъдат, както ние се изразяваме - майка за един, мащеха за други. Ние сме политическа организация и имаме нужда от сграда”, посочи Ибрямов.

По думите му до изземането на сградата се стигнало след серия жалби пред административните съдилища у нас. След като фракцията около Доган обжалвала решението за принудително извеждане, тази около Делян Пеевски го оттеглила от съда. И така магистратите оставили заповедта на областния управител в сила. Последвала нова жалба от ДПС - ДПС. Този път пред Върховния административен съд, който трябва да се произнесе до средата на юни. Още миналата седмица от партията са поискали в понеделник среща с премиера Росен Желязков.

„Двата опита останаха безуспешни и SMS-ът, който сме изпратили, за да се видим и да изясним цялата ситуация, без да оказваме някаква съпротива или каквото да било - на този етап нямаме отговор”, поясни заместник-председателят на ПГ на ДПС - ДПС.

Среща не се е състояла, потвърдиха за NOVA от Министерския съвет. ДПС - ДПС отново ще поиска от кабинета да получи за партийна централа сградата на бул. „Александър Стамболийски”.