Какво предприеха институциите след нападението, предизвикало вълна от реакции в социалните мрежи
Преди повече от месец в ефира на "Твоят ден" разказахме за случай с 14-годишен младеж, пребит от маскирани в подлеза на метростанция "Горна баня". Тогава от Столичната община обещаха, че камери ще бъдат сложени в срок от 10 дни, считано от 22 април.
По думите на живущите районът е опасен и редовно там има инциденти. Екипът ни на място установи, че все още няма нито камери, нито жива охрана, заради което потърсихме Столичната община за коментар. Този път оттам обещаха в телефонен разговор, че в понеделник, 26 май, ще бъдат поставени камери за видеонаблюдение.
След побоя над 14-годишно момче в подлез в София: Монтират камери за видеонаблюдение
Майката на пострадалото момче - Адриана Добрева, споделя, че отговор от институциите няма.
"Камери няма, засилена охрана също няма. Нещата са такива, каквито си ги оставихме и последния път. Не знам какво трябва да се случи, за да може някой наистина да вземе под внимание тази цялата реалност. Увеличиха се случаите на пребити хора, вече не само деца.
Не разбирам това безхаберие. Детето ми ще си ходи с белега на главата цял живот и със сигурност ще му го напомня. Возим го до метрото, слизаме с него до ескалаторите, после някой пак го чака отгоре. Същото се случва и със сестра му, защото няма как да нямам сигурност за собственото си дете. Билетчето от метрото следва да е застраховка, защото човекът, който го ползва, влиза жив и здрав и излиза по същия начин оттам", смята Добрева.
Пребиха 14-годишно момче в подлез на метростанция в София
На какво се дължи тенденцията и как детската агресия може да бъде овладяна? Анализ в „Твоят ден” по NOVA NEWS направиха журналистите Милен и Мила Димови и на психологът д-р Велислава Донкина.
„Не знам защо в България всичко трябва да се случва толкова трудно, мъчително и винаги да бъде предшествано от кръв и от нещастен случай”, коментира Мила Димова. Според нея трябва да има повече видеонаблюдение на обществените места.
„Какво обаче правим, когато хванем тези деца нарушители? Да, трябва да има камери, но пак се връщаме на темата за закона”, добави колегата ѝ.
По думите на д-р Донкина в много голям процент от случаите агресорите са били жертва на насилие в ранните си детски години. „Това, че има обяснение, изобщо не ни освобождава от отговорността да опитваме да направим нещо”, подчерта психологът.
Репортер: Рая Ваташка
Редактор: Цветина ПетковаПоследвайте ни