Какво заявяват те

По случай 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност държавници и политици отправиха своите поздрави към българския народ.

„24 май е истински празник на българския дух, който вълнува млади и стари. Тържество на нетленното дело на Светите братя Кирил и Методий, на техните ученици и последователи през вековете и всеки българин, който се старае да пише правилно, да подбира думите си и който милее за словото, също е следовник на нашите български просветители“, заяви президентът Румен Радев, който днес посети Благоевград и участва в тържественото отбелязване на 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност и официален празник на града.

По-рано през деня държавният глава бе гост на Националната хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ в Благоевград, където поздрави абитуриентите от Випуск 2025 и поднесе цветя пред паметника на светите братя.

На централния площад „Георги Измирлиев“ държавният глава приветства жителите и гостите на града, като отбеляза, че културен и образователен център като Благоевград с богато културно минало неслучайно е избрал днешния ден за свой празник.

„С почитта си към традициите Пиринският край остава верен пазител на идеалите на нашите предци, стожер на нашата родова и национална памет. Мисията на този празник, на всяко огнище на просвета и образование, е да пренасят през времето силата на знанието, на науката и духовността. Да осветява и благословя пътя на нашите деца към науката и към благородството“, посочи президентът.

Румен Радев открои светлия пример на Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ в града, която като наследник на някогашната Солунска гимназия е възпитала поколения българи в дух на патриотизъм, продължавайки да изпълнява своята историческа мисия да сее знание и родолюбие.

Държавният глава отбеляза още, че хората на знанието, науката и просветата са истинската българска национална плеяда от благородници, в която място има всеки, който остава верен на своето духовно служение, без значение от произхода си.

„Днес, когато отново чакаме някой отвън да ни признае и оцени, нека не забравяме, че много преди други държави да се появят на европейската карта, България е била сред водещите в културното развитие на континента, пример за просветеност и просветена държавност“, заяви Румен Радев и допълни, че страната ни винаги е била неделима част от сърцето на Европа със своята култура, просвета и достижения на талантите си.

Президентът посочи, че днешният ден е и момент за благодарност към всички светли личности, които през годините са научили българския народ на любов към род и родина, на чест и морал и които чрез примера си са показали как се отстоява истината и достойното име на България.

„Продължавайте да пазите традицията на българщината и заветите на нашите предци! Честит празник“, каза още президентът Радев.

„Честит празник! Посланието ми на днешния ден е преди всичко да сме здрави, да помним, че сме българи и че сме наследници на много дълга и славна история, която прекрои духовната карта на Европа, направи така, че светът да разбере за още една цивилизация - Славянската. И да учим децата си на трудолюбие, на това, че те трябва да опазват българската реч. Наша обща цел е да пазим красотата на българския език и неговата чистота. На младите ще кажа - 24 май е празник на младостта. На тази дата всеки е млад. Всеки си спомня детството и казва: „Благодаря Ви, учители!”, каза пред NOVA вицепрезидентът Илияна Йотова.


„24 май е най-хубавият и най-светъл български празник – лъч от миналото, който осветява настоящето и сочи в бъдещето“. Това заяви премиерът Росен Желязков в приветствието си. Министър-председателят подчерта, че този ден е символ на духовното величие на България и на непрекъснатия стремеж към знание, просвета и напредък.

В обръщението си премиерът се обърна и към българите зад граница. Той изрази признателност към хилядите сънародници по света, които чрез своето трудолюбие, знания и лоялност печелят уважение и поддържат жив българския дух. Специален акцент Желязков постави върху ролята на българските неделни училища зад граница, определяйки ги като „огнища на знание и дух“, където се съхраняват езикът, културата и самосъзнанието ни.

„На най-светлия български празник нека с гордост и почит се преклоним пред безсмъртното дело на Светите братя Кирил и Методий. Нека с дълбока признателност и осъзната отговорност да си припомним, че нашите първоучители не просто създадоха славянската писменост, но и положиха основите на нова християнска книжовна култура. Благодарение на тяхното дело всички ние имаме възможност да четем и пишем на родния си език, да се докоснем до знанието, да подпомагаме духовния и научен подем на българския народ и съхраняването на националната ни идентичност”, посочи председателят на Народното събрание Наталия Киселова.

Тя подчертава, че за нея е чест да отправи пожелания за здраве и сили към всички хора на словото, които с ежедневните си усилия съхраняват и развиват просветата, науката, културата и духовността в България и по света! „Всички те са ни особено нужни днес, когато не трябва да губим вярата си в силата на българския дух, устоял на превратностите на различни епохи и изпитания. Честит празник на словото, на българския дух и на славянската култура”, заяви Киселова.

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев подчертава, че 24 май е уникален български празник, какъвто други народи нямат, защото делото на светите братя Кирил и Методий и техните ученици е уникален принос към европейската и световната цивилизация.

„Честит 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност! Ден, в който почитаме и благодарим. Благодарим на нашите учители, преподаватели, творци, учени, писатели, музейни, читалищни и библиотечни дейци. Хората, в които трябва да вярваме. И хората, в които – като общество, трябва да инвестираме. Днес почитаме нашите духовни водачи – онези, които създават смисъл, култура и посока. Които са изградили нашето минало. И онези, които полагат основите на бъдещето. 24 май е нашият български, уникален, истински празник. Празник, какъвто другите народи нямат. Защото делото на светите братя и на техните ученици е нашият уникален принос към европейската и световната цивилизация. 24 май е денят, в който България истински празнува. Ден, в който българските градове и села заблестяват с най-много детски усмивки. Ден, в който децата ни – и в Родината, и по света – пеят „Върви, народе възродени“ и се гордеят с езика, с родината, с буквите. 24 май е повече от дата. Това е денят, в който се усеща силата на духа български. Ден на езика, на културата, на духовността – онова, което ни свързва, където и да се намираме по света. И точно в този ден вярваме най-силно в бъдещето – в светлите бъднини на нашите деца. Но за да ги постигнем, трябва да утвърждаваме образованието и културата като национални и бюджетни приоритети. Защото образованието е нашият най-пряк – и единствен – път към проспериращо и хармонично общество. А духовността и културата са пътят към преодоляване на консуматорския модел на живот, който ни залива, и към възпитаване на ценности и идеали. Малко народи имат привилегията да честват празник като 24 май. Ние я имаме. Затова - бъдете горди, бъдете будни, бъдете българи! Честит празник!”, казва в приветствието си образователният министър.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов сподели видео с „Честит 24 май”.

Съпредседателят на „Продължаваме Промяната” Кирил Петков написа по повод днешния празник: „България е Освободителка от невежеството на славянските народи. Кирилицата е азбука, която превръща България в първопроходник, а българският език в основа на всички славянски езици. Когато други земи, включително Русия, нямат ясни исторически сведения за собствена писменост преди глаголицата и кирилицата, ние сме им дали писмеността като основа на тяхната култура! Това е повод за истинска гордост за всеки българин. Днес 300 милиона души по света използват кирилицата. Освен в България, азбуката е официална в Беларус, Босна и Херцеговина, Киргизстан, Северна Македония, Монголия, Черна гора, Украйна, Сърбия, Таджикистан и Русия. Писмеността и културата са съхранили българската идентичност през вековете на чуждо господство. Ако и занапред залагаме на България като нация на знанието, културата и науката, можем да изградим процъфтяваща държава, която да определя собственото си бъдеще. Това е пътят, който днешният ден ни показва”.

„Честит 24 май, българи! Нека не забравяме никога, „че и ний сме дали нещо на света - на вси славяни книга да четат!”, написа лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов.

„На 24-ти май – Деня на българската азбука, просвета и книжовност,  почитаме великото дело на братята Кирил и Методий, дали началото на славянската писменост и култура. Писмеността е нашият прозорец – към знание, към свобода, към по-добро бъдеще. Със силата на словото  започва всяко ново начало, а духовността, знанието и културата градят държавността. Поздравявам  всички български учители и преподаватели, призвани да просвещават и учат децата на България, всички ученици, културни дейци, общественици, просветители и творци. Честит 24-ти май”, коментира лидерът на „ДПС-Ново начало” Делян Пеевски.

„На 24 май почитаме делото на Светите братя Кирил и Методий - създатели на писмеността, благодарение на която съхранихме езика, вярата и идентичността си през вековете. Това е денят, в който България сияе с духовна сила и ни напомня, че знанието и словото са устоите на една будна нация”. Това пожела вицепремиерът и председател на НС на БСП Атанас Зафиров.

Той подчерта, че делото на нашите първоучители не е просто страница от историята, а живо културно наследство, което ни свързва с Европа. С признателност Зафиров открои приноса на съвременните будители - учители, учени, творци, библиотекари и читалищни дейци, които пазят и развиват духа на просветата.

„24 май е празник, който носим в сърцата си - не само като спомен, а като жива мисия, чиято сила е непреходна - това е денят, в който осъзнаваме още повече силата на словото, значението на образованието и красотата на нашия език. Честит празник на духа, на буквите и на българското самосъзнание”, допълва Зафиров.

„Уважаеми учители, просветители, дейци на културата, ученици и студенти, Приемете моите най-сърдечни поздрави по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. На този ден отдаваме дължимото на святото дело на светите братя Кирил и Методий, на техните ученици, както и на всички онези, които с вдъхновение и всеотдайност пазят и предават богатството на знанието, духа и културата на следващите поколения. 24 май ден на признателност към всички, които с делата си вдъхновяват, учат и водят обществото напред – учители, учени, творци, хора на духа. Движението за права и свободи винаги е отстоявало ценностите на образованието, културата, толерантността и уважението към различието. Убедени сме, че чрез знанието и съпричастността можем да съградим едно по-справедливо, демократично и модерно общество. Нека 24 май ни вдъхнови да продължим да градим мостове между хората, да пазим и развиваме духовното богатство на нацията ни, в името на общото ни бъдеще. Честит празник!”, пише във Facebook председателят на ПГ на „Демокрация, права и свободи” - ДПС Джевдет Чакъров.

Според председателя на „Има такъв народ” Слави Трифонов българският език ни прави толкова различни и специални - нас, българите. „Може би - с навлизането на изкуствения интелект и с факта, че Интернет се превръща в толкова важна част от живота ни - езикът започва да става универсален. И всичко това може да отпадне. Кой знае? Дано не стане така”, добавя той.

„Честит 24 май – Ден на българската просвета, култура и славянската писменост! Кирилицата не е просто писменост - тя е щит на българската идентичност, съвест и дух. Време е да я пазим не с клишета, а с дела - чрез уважение към езика, чрез образование, чрез съпротива срещу обезличаването. Нека помним: България е велика, когато дава знание и духовност, а не когато подражава. Да пребъде България чрез святото слово и писменост! Честит празник, българи!”, написаха от „Величие”.

На 24 май се прекланяме пред делото на онези, които ни направиха горди с огромния български принос към световното културно наследство и развитие на всички славяни, написа лидерът на „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) Радостин Василев по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

"Почитаме празника на духовното извисяване, на стремежа към усъвършенстване чрез постиженията на науката и културата. Гордеем се с цивилизационния принос на българската азбука и книжовност, към духовността на славянските народи и културното богатство на света. Този празник пречиства душите на всички българи, обединени от братството на духа и културата, в което санове и възраст нямат значение. България е възкръснала благодарение на просветата и културата и пак те ще ни изведат към хоризонта на свободата и развитието, към общество, в което знаещите ще бъдат ценени, а чистите духом ще ни водят", пише още Василев.

Редактор: Георги Генов