СПЕЦИАЛНО
Тук са разположени огромни пластики на българските букви, издялани от камък
Първата българска столица Плиска. Преди 1160 години Борис взема съдбоносно решение и започва покръстването на българите. Ханът първи приема християнството. Но това е само първа стъпка от създаването на българската цивилизация. През 886 година княз Борис, който вече носи името Михаил, посреща учениците на светите братя Кирил и Методий, които носят най-голямото съкровище – новата писменост - глаголицата. Наум оглавява школата в Плиска, а Климент заминава за югозападните територии на обширната българска държава. В Охрид той основава още една книжовна школа.
Двор на Кирлицата - домът на писмеността
Глаголицата не успява да се наложи като азбука. Скоро е създадена кирилицата, носеща името на Константин Кирил Философ. В нейна чест в старата столица Плиска, един арменец, Карен Алексанян изгражда музей. Това е Дворът на кирилицата.
Тук са разположени огромни пластики на българските букви, издялани от камък. Дело на арменски майстори и докарани в Плиска. Всяка една буква крие допълнителен символ. За да може всеки да разбере смисъла, трябва внимателно да се вгледа с скулптурите, защото буквите не са подредени по азбучен ред.
Като пазители на буквите, в центъра на Двора на кирилицата, се издига паметник на Светите братя. Дело на скулптор от Шумен, който се казва Бехчет Данаджъ.
Тук Карен изпитва притеснение. Разбирам истината по-късно. Името, изписано на буквата е Гоар. Така се е казвала неговата майка, която цял живот е била учителка по литература. Гоар обаче не доживява да види произведението на нейния син.
Срещу паметника на Кирил и Методий гордо се извисява още един паметник – на Борис Първи Покръстител. Освен от камък, българската азбука живее своя живот в този музей овековечена и в дървени пластики.
На открито са разположени и бюстове на едни от най-големите творци от нациите, които пишат на българската азбука. Започваме разходката в алеята на писателите с Пейо Яворов.
Едно от най-удивителните дарения е направила Йорданка Савова. 86-годишната жена няма наследници. Йорданка буквално разтърсва Карен, когато му праща писмо малко преди да почине. Нарича го духовен син. И иска едно последно нещо.
В Алеята на писателите има бюст и на писателя от Ингушетия Идрис Базоркин. Той е свързан с България - дядо му е освободил Шуменско от турско робство.
Кугултин Дава, който е калмински писател, създава Ода на българския език.
Първата българска столица Плиска в ранното средновековие се е разпростирала на 23 квадратни километра, което я прави една от най-големите в Европа. От тук тръгват българските букви, които променят цивилизацията. До днес, когато съвременният град все още чака да бъде изградена канализация.
Последвайте ни