Как държавата е задължена на възрастните си хора и може ли да ги защити от мнимите хосписи?
Все повече нелегални хосписи излизат наяве, след като в село Ягода беше открита постройка с десетки упоени и малтретирани възрастни хора. Установени са още три подобни нелегални заведения, които са маскирани като стаи за гости. В предаването „Социална мрежа” на NOVA NEWS председателят на Националната асоциация на хосписите в България акад. д-р Димче Миладиновски нарече ситуацията „катастрофална”.
„Близките на тези възрастни хора не винаги могат да им осигурят нужните грижи и са принудени да ги оставят в частно заведение. В държавните такива също може да се чака с години само с едно място”, обясни Миладиновски. Според него е редно подобен тип заведения да бъдат финансирани от Здравната каса.
С обръснати глави и стари памперси: Разкриха още три незаконни дома за възрастни хора във Варна
„Всичките тези хора, които видяхме в тези така наречени домове имат нужда от палиативна помощ и хосписите по тази причина се превръщат в буфер между болници и социални услуги”, обясни още Миладиновски.
„Палиативната грижа се намесва там, където традиционната медицина и оперативните методи не се постигнали успех и пациентът вече е в терминално състояние”, каза управителят на държавния хоспис „Добролюбие” в Кърджали Здравко Карамитев.
Според него подобна ситуация може да се счете като дискриминация спрямо нуждаещите се.
„Много хора са принудени да поверят близките си за грижа срещу някакво заплащане. Това е един вид дискриминация на хората, които изпадат в терминална ситуация, но за тях не са положени необходимите грижи”, каза Карамитев. Той посочи, че според българското законодателство хосписите са строго регламентирани лечебни заведения, част от организацията на палиативните органи.
„По закон в България хосписисте са палиативни органи. Хосписът е лечебно заведение и има изискване управителите да бъдат медицински лица, с медицинско образование”, каза Карамитев.
По думите му, държавните хосписи у нас са само два – в Кърджали и в Перник. Това обаче не е единственият проблем в бранша.
„Има проблем с несъстоялата се интеграция на палиативните грижи. Още в началото на здравната реформа се говореше, че малките болници ще бъдат преструктурирани в хосписи и така ще останат по-големите болници, в които да се редлга модерно лечение.Това обаче не се случи”, каза Карамитев.
Целия разговор вижте във видеото.
Редактор: Цветисиана КостоваПоследвайте ни