Коментират проф. Росен Стоянов, Светлин Тачев, Любомир Стефанов, Бойко Станкушев и Георги Харизанов

В случая със задържането на кмета на Варна най-тревожното е, че има сдвояване на функциите на отделните институции във властта. Създават се паралелни структури, като Антирокупционната комисия, която сякаш е призвана към онзи момент да отнема определени дейности на Прокуратурата. Това каза политологът проф. Росен Стоянов в „Здравей, България”.

Властта подари на ПП исторически шанс да се прехвърли отново на битката „статукво – промяна” след патовата ситуация – хем подкрепяха правителството за еврозоната, хем се позиционираха като опозиция. Ще видим обаче този шанс докъде ще стигне” каза политологът Светлин Тачев.

Политологът Любомир Стефанов постави въпроса за това „дали Прокуратурата е независима, или политически определяща се и определена”. По негови думи при властите в България липсва баланс, както и санкциониране при нарушаването му.

Според Стоянов важен въпрос е дали настоящите протести имат заряда да продължат и „да събират все по-голяма група хора, която да ги подкрепя, а не да се капсулира в някакъв необолшевизъм”.

Сагата около варненските арести: Нови обвинения и политически сблъсъци (ОБЗОР)

Тачев каза, че към момента България се намира между 2018-2019 година, когато имаше серия от по-малки протести и политически скандали, и 2020 година, когато недоволството избухна. Той смята, че определящо е дали тези протести ще се разширят. И допълни, че битката „статукво – промяна” дава възможност за мобилизация на хора от различни политически спектри.

Стефанов изрази мнение, че обществото се бори за правосъдие.  По негови думи никой не спазва правилата, а законите се интерпретират. Той смята, че друг важен акцент на недоволството е как ще бъде канализирано то – дали протестът ще нарасне и ще премине в работно време, за да покаже, че тежи. Той подчерта, че по казуса с Благомир Коцев се наблюдава как някой е набеден за виновен, преди дори да се е провело съдебно заседание.

„България е демократична държава и всеки има право да протестира. Друг е въпросът дали настоящите са политически, или са  граждански, и политически. Има хора, които са излезли не защото това им е казано от партийните лидери, а защото виждат, че се случва нещо тревожно”, каза Бойко Станкушев, директор на АКФ, в „Твоят ден” по NOVA NEWS. Той посочи, че към момента се засилва усещането за липса на справедливост.

Политическият анализатор Георги Харизанов смята, че протестите са основателни, те са „резултат от създаденото в обществото усещане, че правосъдната система се ползва избирателно”. Той обаче посочи, че човек не трябва да се поставя в ситуация, в която върху него може да се упражни натиск. 

„Историята с кмета на Варна прекрачи някаква граница. Нетърпимостта на хората стана доста сериозна. Ако не се случи нещо да ги успокои, тази енергия има може да продължи още известно време”, прогнозира комуникационният експерт доц. Александър Христов.

По думите на Христов, ситуацията с Благомир Коцев е много по-различна от задържаните районни кметове в София от ПП, защото варненският кмет има добре натрупани имиджови позитиви, досегашната му работа и позиция го героизира, което допълнително дава заряд на протестиращите.

Зам.-главният редактор на „24 часа” Юри Велев изрази своята скептична оценка към протестните действия.

„Базата и подготовката на протеста  не са толкова широки. Няма послание – кого сваляме и защо, кой да дойде, какво да се случи при влизането ни в еврозоната”, каза той.

Повече от разговорите гледайте във видеата.

Редактор: Цветина Петрова